امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شبهه شناسی و پاسخ به شبهات
{-1233-}
Exclamation
«شبهه شناسی»

[align=center]«ضرورت مباحث شببه شناسی»[/align]

ضرورت بحث شبهه شناسی چیست؟

1. نیاز ما به شناخت : «العالم بزمانه لاتهجم علیه اللوابس» امام صادق علیه السلام می‌فرماید: علم به زمان خودت داشته باشد این شبهات بر توو هجوم نمی آورد،
2. پاسخگویی به سوالات جوانان: من اعتقاد دارم یک از نکاتی که واقعا تقصیری است گردن ما و باید بیشتر برایش وقت بگذاریم بحث شناسایی شبهات و شناسایی محل های نفوذ این شبهات در جوان های شیعه است. ما به همان اندازه ای که در جامعه جوان های مقصر داریم افرادی داریم که قاصر هستنداغلب جوان ها را هم که می‌بینید که جوان قاصر است اشتباه می‌کند ولی آن جوان قاصر است. پس باید آن ها را آگاه کنیم.
3. فعالیت گسترده وعلنی و پی در پی دشمنان در هالیود و ومراکز دیگر:الان راحت پیامبر (ص) وحصرت میکائیل و حضرت جبرئیل ار مسخره می کنند.

جاهل قاصر و مقصر را توضیح دهید؟
ما دو گروه افراد داریم 1.افراد قاصر2. مقصر:
«جاهل قاصر» كسي است كه در تحصيل علم كوتاهي نكرده است؛ يعني، در شرايطي بوده است كه امكان دسترسي به حكم خدا براي او وجود نداشته و يا خود را جاهل نمي داند و احتمال بطلان اعمالش را نمي ‏دهد.
«جاهل مقصر» كسي است كه در تحصيل علم كوتاهي كرده است؛ يعني، امكان آموختن و ياد گرفتن احكام الهي را داشته؛ ولي آنها را ياد نگرفته است. جاهل قاصر در برخي موارد، مورد عقاب و عذاب خداوند قرار نمي ‏گيرد؛ ولي جاهل مقصر سزاوار آن است.

دشمنان برای چه گروهی برنامه ریزی می کنند؟

1. برای جوانان: خودشان تصریح می کنند برای فکر جوان ها باید چه کار کرد؟ برویم علاقه هایشان را پیدا کنیم ببینیم که به چه چیزهایی علاقه دارند در چه مسیرهایی؟
2. برای شیعیان: گروه هدف در این قصه باید شیعه باشد اهل سنت نمی توانند و پویایی ندارند.

دشمنان از چه راه های نفوذ و شبهه می کنند؟
1. جریان فراماسونری با هدف سلطه یهود بر کل عالم
2. اصل اومانیسم: که در ستیز مستقیم با اندیشه مهدویت است
3. اصل دوم جریان فراماسونری اصل نهلیسیم و پوچ گرایی است
4. فیلم: جوان نسبت به فیلم حساس است چون طبع انسان اینطوری است هفتاد و پنج درصد از داده های ما از طریق تصویر به ما منتقل می‌شود.
5. بهر ه گیری از فلسفه در فیلم هایشان برخلاف فیلم های ما که خالی از محتواست.
6. نفوذ از طریق جریان های فکری: از طریق چشنواره ها، نویسندگان ،چشنواره فیلم ها
7. استفاده از داستان و رمان: شما می توانید در خوابگاه دانشجویان مشاهده کنید که کنار کتابهای فیزیک و شیمی و ریاضی دانشجویان چهار تا کتاب رمان پائولو یا رمان های سیدنی، شیلدون یا رمان های دیگران است این آقای پائولویی که متاسفانه درایران بعضی از کتابهایش جای خودش را باز کرده است. به عنوان نمونه کتاب «کیمیاگر»ایشان الان چاپ صدمش است

برای مقابله با طرح شبهه چیزهایی را باید در نظر بگیریم؟
1.
نگاه عمیق و منشأ شبهه: به طور مثال ما باید آسیب شناسی سینما کنیم که چرا نوع نگاهش نگاه اومانیستی است نه اینکه بگوییم جرا فلان خانم فرار کرد؟
2. اهمیت شبهات: کدام یک از این شبهات اثر تخریبی بیشتری دارد تخریب نمادهای دینی و امام زمان توسط بازیها وجریان های فرماسونری یا یکی دو نفر از افراد مثل اله یاری یا احمد الکاتب؟
3. دوری از افراط وتفریط: نباید بوسیله شبهات سیاه نمایی کنیم. ونه اینکه آن ها را نادیده بگیریم. یا اینکه هر چیز یا وسیله ای که ببینیم بگوییم ان نماد فرماسونری شیطان پرستی ویا اینکه که بگوییم که غربی ها همه شان تفکرشان اینجوری است.
4. تهیه لیست سالم از رمان ها: متاسفانه یکی از روش های فرماسونری استفاده از رمان های پائولو است ما باید لیستس از رمان های سالم نه رمان های مذهبی داشته باشیم. رمان های سالم آنهایی که سلامت دارند آنهایی که مروج اصول این جریان های انحرافی و اینها نیست.و این کار بسیار سختی است.

یکی از مهمترین مسائلی که در فیلمهای فرماسونری القا می کنند که متاسفانه در بین خود ما و فیلم های ما هم ازاین فرماسونری تاثیر گرفته است چیست؟

جریان قطع ارتباط با بالا و خداوند. می‌کند یعنی اگر اینجا باران نمی بارد شما نرو دنبال این نرو که علت چی است بعد برو کاوش علمی کن که نمی دانم لایه اوزون چی شده است و فلان شده است و بهمان شده است این تحقیقاتی که شما دارید می‌بینید علت نباریدن باران را در این ها جستجو می‌کنند. در صورتی که قرآن می گوید: می گوید که نه این کار را نکن می‌گوید که تو ارتباطت را با بالا وصل کن از طریق آن برنامه اساسی، قرآن شریف، که می‌فرماید: «ولو ان اهل القری آمنوا و اتقوا لفتحنا علیهم برکات من السماء و الارض» ارتباطت را با بالا درست کن بر خلاف اصل اومانیسم ارتباطت و پیچ ارتباطت را تنظیم کن بارندگی هم می‌شود.
پاسخ
«شبهه و روش مقابل با آن»

معنای لغوی و اصطلاحی شبهه را توضیح دهید؟

لغت: معانی مختلفی را برای شبهه گفته اند مثل ایراد، اشکال، ایجاد تردید، به اشتباه انداختن، مسلم نبودن، سوء ظن، بدگمانی، مغالطه، سفسطه معانی.
تعریف اصطلاحی: هر اشکال پرسش یا ابهامی که در برداشت ها تحلیل ها تصمیمات و رفتارهای مرتبط با سعادت فرد یا جامعه منشا خطا و اشتباه در شناخت حق از باطل شود.( تعریف اصطلاحی شهید استاد مطهری علامه جعفری و حضرت آیت الله جوادی)

چند راهکار مهم برای بیمه شدن جوانان در مقابل شبهات را نام ببرید؟
1. تعمیق اندیشه ها: وجود نازنین امیرالمومنین می‌فرماید: نور هدایت کننده دوستان خدا در شبهات یقین است و راهنمای آنان مسیر هدایت الهی است. ما اگر آمدیم تعمیق کردیم یعنی در واقع در اعتقادات خودمان یقین بخشی کردیم. مثلا شبهه تناسخ که در همه ادیان وجریان های نوظهور به خصوص از فرقه عرفان کیهانی این شبهه وجود دارد اگر این دانشجوی ما قبلا نسبت به قصه ی معاد بیمه شده باشدمثلا توسط کتاب معاد مرحوم استاد مطهری. او نسبت به این قصه بیمه است یعنی قضیه تناسخ برایش حل شده است می‌فهمد که این تناسخ است می‌فهمد که این ماجرا مشکل دارد خیلی از اصول اومانیستی که به آنها اشاره کردیم اینجا اصلا رنگ می‌بازد.
2. تهاجمی بودن نه تدافعی عمل کردن: ما به جای اینکه چندین جلسه آسیب شناسی هالیوود بگذاریم عرفان اسلامی را ترویج کنیم زیرا این دانشجو نمی داند که اصلا هالیود چی است چه کار می‌کند.
3. معادل سازی :وظیفه مهم ما این است که برای کم کردن رنگ شبهات و اینکه وقتی که یک شبهه ای را می‌بیند و یک قصه ای را می‌بیند طرف جو زده نشود. ما عرفان صحیح ومعنویت صحیح را و نوع گرایش صحیح را در واقع ترویج بدهیم.
4. تخصص گرایی: خودمان و دیگران را و جامعه را به سمت تخصص گرایی سوق بدهیم و متاسفانه امروز باب شده است که هرکسی در هرحوزه ای که بخواهد حرف می زند به خصوص در حوزه معارف دینی وبه کرسی هم می‌نشاند.
5. سطح بینش: نباید ما در صدد این باشیم که فی البداهه به هر شبهه ای جواب بدهیم بلکه باید در صدد این باشیم که جامعه را سطح بینشش را بالا ببریم که شبهه شناس باشد.

مختصات یک شبهه چیست؟

.اولین شاخصه برای شبهات این هست که شبهات موجب تردید و تزلزل در اندیشه در عمل فرد یا جامعه می‌شود این در تعریف اصطلاحی شبهه هم آورده شده بود
2. تشخیص فرد را در حق و باطل دچار انحراف می‌کند
3. موجب غفلت از حق و برداشت غلط و خلاف واقع از واقعیات می‌شود
4. موجب سرپوش نهادن بر واقعیات وانصراف افکار عمومی از حق می‌شود

فرق بین شبهه و سوال چیست؟

رابطه سوال و شبهه می‌شود رابطه عموم و خصوص مطلق یعنی هر سوالی شبهه نیست اما هر شبهه ای سوال است حالا یک تفاوت هایی باهم دیگر دارند که من تفاوت هایش را خدمت شما می‌گویم
1. سوال عبارتست از درخواست معرفت یا آنچه موجب معرفت گردد .بعضی شبهات است که یک جمله خبری و انشایی است و سوال در آن نیست بلکه یک گذاره خبری و انشایی است.
2. یکی از فرق های سوال و شبهه این است که سوال عبارتست از آن چیزی که درخواست معرفت در دلش خوابیده باشد یا موجب معرفت بشود.
3. سوال مطابق موضوع خودش است ولی اگر سوال از موضوع خارج شد می‌شود شبهه. مثلا کسی که می گوید سیب زمینی پیاز گران شد مدیریت امام زمان و جامعه خشونت و ولایت فقیه و ولایت عصر غیبت و کدیور چه کار کرده است و کجا چی نوشته است این حرف هایی که تو داری می‌زنی و این صحبت هایی که می‌کنی. یعنی اصلا موضوعش مشخص نیست. در صورتی که می بینیم ایشان فقط مشکل ازدواج دارد.

قبل از پاسخگویی به شبهات باید چگونه عمل کنیم؟
ما معمولاً در آن کسی که شبهه را مطرح می‌کند نمی دانیم که چه جوری برخورد کنیم.
1. در مرحله اول شناسایی اش بکنیم که این چیزی که دارد می‌گوید سوال است یا شبهه. گاهی اوقات به کسانی که شبهه مطرح می‌کنند جواب ندهید بهتر است.
2. اگر سوال است از چه سنخی است؟ این قصه ولایت فقیه که امروز در جامعه ما هم داغ است باید شناسایی بکنیم طرف را ببینیم که آیا جاهل است، که درصد بسیار زیادی از افرادی که سوال و شبهه دارند جزو این گروهند یعنی جاهل نسبت به این قضیه هستند نمی داند و واقعا نمی داند.
3. اگر گروهی به انتشار شبهات انحرافی می پردازند وظیفه اطلاع رسانی دارم در فلان روستا فلان شهر فلان جا فلان منطقه ای که می‌دانم فعال است وظیفه دارم که اطلاع رسانی بکنم بروم بگویم که آقا این قصه را بیایید جمعش بکنید.

انگیزه شبهه سازان در جامعه چیست؟
1. حفظ موقعیت و توجیه عملکرد خودشان
2. انجام ماموریت
3. رقابت بر سر قدرت
4. متعلقات و وانگیزه های عاطفی
5. هجوم فکری و فرهنگی

چگونه شبهات را پاسخ بگوییم؟

سطح بینش: نباید ما در صدد این باشیم که فی البداهه به هر شبهه ای جواب بدهیم بلکه باید در صدد این باشیم که جامعه را سطح بینشش را بالا ببریم که شبهه شناس باشد.
. پاسخ به شبهات توسط اهل فن: ممکن است که پاسخ اشتباه بیشتر ضربه بزند. مثلا آدرس یک جریان تاریخی مثل تاریخ جمکران را اشتباه ذکر کنیم.
رو کردن دست شبهه انگیزان
رعایت اصل سرعت در پاسخ گویی: سرعت خیلی مهم است نگذاریم که یک شبهه ای ماندگار بشود.
. شناسایی بستر رشد شبهات: مثلا در مورد شبهه محرم ونامحرم بستر آن را بشناسیم که امروزه یکی از ابزارهای مهم دست فراماسونرها امروز ماهواره است. که اگر ما این بستر را شناسایی کردیم و ریشه یابی کردیم و این دندان را کشیدیم تاثیر گذاری در آن خانواده نداشته باشد. در خانواده ای که ماهواره آمد دیگرامام زمان نمی آید اعتقاد دارم چرا اعتقاد دارم؟ ببینید ما روایت داریم که شب در خانه لباس نجس باقی نگذار بعد بخواب ظرف نجس باقی نگذار ظرف نشسته باقی نگذار ملائکه نمی آِیند. این که عین نجاست است این که ابزار شیطان است.حاج اقا ما از شبکه های قرآنی استفاده می‌کنیم؟ دو درصد از استفاده کننده گان از ماهواره در خاورمیانه فقط از شبکه های قرانی استفاده می‌کنند.
. بسط و گسترش مراکز تحقیقاتی برای رفع شبهات: بسط و گسترشش بدهیم بله این وظیفه ما نیست اما در حدی که من می‌توانم باید در این قضیه قدم بردارم ما داریم اصول اساسی و اصل ها را می‌گوییم.

برای قضیه ماهواره که منشاء بسیاری از شبهات است چه کار کنیم؟
1. اینکه بخواهند قوانین سخت گیرانه ای در این قضیه بگذارند« الانسان حریص علی ما منع.» جواب نمی دهد. وقتی که منعش بکنیم حریص تر می‌شود می‌رود برمی دارد می‌آورد. حد وسط را بگیریم تعدیلش بکنیم نه بگذاریم که خیلی آزاد باشد
2. باید توضیح دهیم . در خانواده ای که ماهواره آمد دیگرامام زمان نمی آید اعتقاد دارم چرا اعتقاد دارم؟ ببینید ما روایت داریم که شب در خانه لباس نجس باقی نگذار بعد بخواب ظرف نجس باقی نگذار ظرف نشسته باقی نگذار ملائکه نمی آِیند. این که عین نجاست است این که ابزار شیطان است.اگر بگوید حاج اقا ما از شبکه های قرآنی استفاده می‌کنیم؟ دو درصد از استفاده کننده گان از ماهواره در خاورمیانه فقط از شبکه های قرانی استفاده می‌کنند.
پاسخ
«شبهات جدید»

در هنگام پاسخ گویی چه نکاتی را باید دقت کنیم؟
1. برقراری رابطه حسنه: این مطلب واقعا جزء ظرافت ها است امیرالمومنین علیه السلام می‌فرماید که «حسن الصحبه یزید فی محبه القلوب» یعنی اگر شما با طرف مقابل مصاحبت درست داشتید این محبت بین شما و او را زیاد می‌کند.
2. عدم تداخل سوالات وشبهات: در پاسخگویی به شبهات و سوالات باید از اینکه سوالات با یگدیگر تداخل کنند جلوگیری کنیم و اجازه ندهیم که بحث های متونعی پیش بیاید.
3. احتیاط در شروع صحبت: ما نباید خیلی سریع بیاییم عقاید طرف را رد کنیم بلکه اگر در حین صحبت بعد از این ده تا جمله ای که گفت یک جمله اش درست است همین یک جمله را بگوییم که این جمله، جمله قشنگی است.
4. دوری از تعجیل و تحمیل: در صدد این نباشم که خیلی زود حرف خودم را به کرسی بنشانم و تحمیلش کنم در واقع به طرف مقابلم بگویم نه الا و بالله این است که من می‌گویم. حرف اسلام این است که من می‌گویم. ممکن است که من بیانش را نداشته باشم ممکن است که من نتوانم که جواب این شخص را بدهم.
5. دقیق گوش کردن: امام صادق علیه السلام در روایت زیبایی می‌فرمایند «سوء الاستماع من خیانه» یعنی اگر شما یکی دارد برایت حرف می‌زند درست گوش ندهی ، درست گوش ندادن یعنی احترام نگذاشتن. دیگر یک خیانت به طرف مقابل است.

انواع شبهات و ویژگی های شبهات مهدویت چیست؟

1. بعضی از شبهات مهدوی هجومی و نفی کننده هستند:مانند «آیا اصلا امام زمان به دنیا آمده است؟» «آیا ولادت امام زمان اصلا شاهدی دارد یا ندارد؟» شبهات احمد الکاتب در کتاب «تطور الفکر الشیعه من الشورا الی ولایت الفقیه» در آن تصریح کرد نسبت به اینکه اصلا امام زمانی وجود ندارد. وآقای سامی بدری در مورد رد شبهات احمد الکاتب کتابی را نوشتند ویا درباره پاسخ به این شببه کتاب در انتظار ققنوس و سامر العمیدی ترجمه آقای علیزاده انتشارات موسسه امام.هم بسیار مناسب است.
2. . همراه با جار و جنجال و هیاهو. اینها قانع نیستند شبهاتشان در محفل خصوصی مطرح کنند اینها تیپولوژی شان خیلی مهم است یکی از خصوصیاتشان این است که ساکت و خاموش نیستنند دوست دارند با جار و جنجال در این طرف و آن طرف باشند.
3. رشد در فضای غیر پاسخگو: آنها شبهات را در یک فضاهایی مطرح می‌کنند که پاسخگو نیست مثل روزنامه. فضای مجازی
4. نسبت مستقیم فراوانی آن با شرایط و اوضاع اجتماعی: در انتظار به سر می‌برند تا شرایط اجتماعی برایشان فراهم بشود. تا بعضی از شبهه های رایج را ترویج کنند مانند خشونت گرایی در اسلام قصه خشونت زمان امام عصر و گفتند وجود نازنین امام عصر علیه السلام بنای حکومتش بنای خشونت است. کی این شببهه را مطرح کردند؟آن موقع که بحت خشونت و خشونت گرایی و اسلام دین تساهل و تسامح مطرح بود و فمینیست ها رشد کردند در آن شرایط.

چند نمونه از شبهات جدید را نام ببرید؟
یکی از ترفند های استعمار و همین جریان فراماسونری که الان دارند نفوذ می‌کنند گرایش به قصه های ملی مذهبی یعنی می‌گوید که تو مذهبی باش اما با قید ملی. این پیامبری که الان هست پیامبر عرب ها است چرا تو سراغ آن می‌روی؟ زردشت اینجا است پیامبر به این خوبی و نازنینی بیا سراغ همین.
زردشتی که حرفهایش قشنگ و زیباست.یکی یکی شروع می‌کند به پندار نیک کردار نیک و اینها را گفتن. در پاسخ می گوییم که خوب اینها اگر حرف های زردشت است شما یک کلمه پیدا کن که از زردشت چیزی باقی مانده است هیچی باقی نمانده است اوستایی که الان هست حرف موبد ها است یعنی از زردشت چیزی نیست بعد هم اگر تو اشکالت این است که مثلا به قول معروف در ایران باید برویم و اشخاص ملی و فلان و پیامبرانی که ایرانی بودند و اینها. ما سیزده تا چهارده تا پیامبر در ایران داریم در همین تخت فولاد اصفهان چهار پنج تایشان هستند دانیال نبی و دیگران و اینها هستند چرا فقط زردشت؟
شبه دوم: خشونت گرایی در اسلام قصه خشونت زمان امام عصر را هم مطرح کردند و گفتند وجود نازنین امام عصر علیه السلام بنای حکومتش بنای خشونت است یعنی از روز اول که آمد. چهره امام عصر را آنقدر خشن نشان داده اند که مثلا بچه کتابی در مورد امام زمان علیه السلام می‌خواند بعضی ها اصلا اسم امام زمان را زیاد نمی برند برای چی؟ چون مثلا یک دفعه هول می‌افتد در دل.
شبهه سوم: عکس امام زمان را با شمشیرو اسب پخش می کنند یعنی امام زمان خلاصه در شمشیر می‌شود امام زمان علیه السلام با اسب می‌آید و می‌زند و فلان.الان در کتاب برای بچه هایمان این موارد است.
شبهه چهارم: می‌گویید که امام زمان علیه السلام در کنار خدا ناظر اعمال همه ما هست یعنی نظارت بر اعمال همه ما دارد می‌گویید که در قرآن آمده است خدا هشت تا ناظر دارد ناظران قرآن هشت تا است و آن معروف است یکی اش هم امام است .من یک گناهی را انجام میدهم نمی خواهم امام زمان ببیند زور است؟ من زور بردار نیستم.
پاسخ
«پاسخ شبهات»

من با امام زمان رو در بایستی دارم ولی با خدا ندارم از این رو نمی خواهم که یک بشری مثل خود گناهانم را ببیند؟

این منشا نخواستنان برای چی است؟ گفتیم برای پاسخ دوری از تعجیل بود اینکه عجله نکنیم که بخواهیم که زود جوابش را بدهیم بگذار که آشنایش بکنیم یعنی با این فضا تو آشنا بشوم که داریم درباره کی صحبت می‌کنیم ستارالعیوبی که داریم می‌گوییم چی است.
نکته بعدی این است که باید مردم ما متوجه باشند خودمان هم متوجه باشیم که صفات اهل بیت عصمت و طهارت در عرض صفات خدا است یا در طول؟ . در طول صفات خدا است یک بحث کلامی است بسیار بسیار متقن و کاربردی برای همه ما است.
منشا نخواستن شما خیلی مهم است یک موقع هست تصورشما این است که من نمی خواهم چون یک کسی غیر از خدا دارد می‌بیند ما این را نفی کردیم ما می‌گوییم که آن کس غیر از خدا نیست چون او عین الله است که دارد می‌بیند آن کسی که دارد می‌شنود اذن الله است یعنی در طول است قصه در طول و در عرض بودن را ببینید ما نمی خواهیم که بحث را خیلی باز بکنیم یعنی یک بحث کلامی را اینجا بچینیم قرار شد که ما فقط شبهه را پرورش دهیم دور کردنش با شما یعنی اینکه بروید دنبال جوابش.
نکته بعدی اینکه بحث نظارت است بحث نظارت اعمالی است که خود قرآن بر آن صحه می‌گذارد آیه 105 سوره مبارکه توبه «وَقُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَرَسُولُهُ وَالْمُؤْمِنُونَ ۖ وَسَتُرَدُّونَ إِلَى عَالِمِ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ فَيُنَبِّئُكُمْ بِمَا كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ»
نکته بعدی : ؟ یک مقام بالاتر از آیه ی قرانی که اول آوردیم؟ مقام ، مقام نورانیت اهل بیت عصمت و طهارت این گیری که ما معمولا داریم در ماجرای شناخت حضرات معصومین این است که نسبت به مقام نورانیت اطلاعاتمان کم است.
اهل بیت عصمت و طهارت قبل از خلقت حضرت آدم خلق شده اند.روایات فراوانی در این زمینه داریم.ودر زیارت حضرت زهرا (سلام الله علیها)دارین« یا ممتحنه امتحنک الله الذی خلقک قبل ان یخلقک فوجدک لممتحنک صابره. » خلقت خاک کربلا مثلا کی بوده است؟ چند هزار سال قبل از کعبه بوده است.

امام عصر علیه السلام بنای حکومتش بنای قتل و خشونت است.پاسخ این شبهه چیست؟
1. حکومت امام عصر حکومت جنگ نیست حکومت فکری است حکومت فرهنگی است چرا؟ چون که اگر حکومت جنگ بود و نظامی بود و از همان روز اول امام زمان با زبان خشونت می‌آمد دیگر تعامل با یهود و اینها چه بود که در روایات آمده ست؟
2. روایاتی که اصلا سندهایش جور در نمی آید یعنی در بحث خشونت گرایی امام عصر ارواحنا له الفداه مشکل سندی جدی دارد.
مثلاً روایاتی را آورده اند که مثل قصاب که سر گوسفند را می¬برد می کشد ،فرزندان قاتل را به جرم پدر می کشد، توبه کسی را نمی پذیرد. از بس که می کشند می گویند ای کاش او را ندیده بودیم.
3. راویان به نیت اینکه کسانی که این روایات را می شنوند امید پیدا می کنند و یا توبه می کنند این روایت را درست کرده اند و روایان اینها مشکل دارند و این روابات مشکل دار هستند. اقای مهدی پور در کتاب مجله انتظار شماره 14 سلسله این روایات را بررسی کرده و گفته که صحیح السند نمی باشند.» قصاب که سر گوسفند را می¬برد. ( حدیث 22 نعمانی):مشکل سندی دارد:حسن بن علی بن حمزه بطائی است که کذاب و مفتر است.
فرزندان قاتل را به جرم پدر می کشد: محمد بن علی الکوفی السیرفی :اشهر الکذابین
توبه کسی را نمی پذیرد: (غیبت نعمانی ص231) ابوجارود در سند است وزیاد این منذر :مذموم لاشبهه فی ذمه(کشی)
از بس که می کشند می گویند ای کاش او را ندیده بودیم (ص233 )(محمد بن علی بن الکوفی..... و علی بن الفضل مجهول، احمد بن عثمان، احمد بن رزاق مجهول هستند)
4. تعارض روایات: این روایات با «امام مهدی رحمه للعالمین»«الرحمه الواسعه» تعارض دارد (کمال الدین ،لوح جابر)
5. برخورد قاطع بعد از اتمام حجت است اگر به راه مستقیم نشد بعد امام به جنگ می پردازد و این روایت اینگونه نیست که شیعیان را می کشد.(لایاتون علی اهل دینهم لا(بصائر ص512)
فیدعو الی کتاب االله و سنته نبیه (بحار ص52 )
همه میراث انبیاء را دارد (معجم الاحادیث)
6. برخورد قاطع با رحمت واسعه با هم جمع می شود: امام زمان خودش را در ابتدا مظهر رحمت معرفی می کند ولی مثل اینکه پیامبر فرمودند: که اگر دخترم فاطمه از بیت المال برداشت دستش را قطع می کنم.
7. پس دستورات قرآن را اجرا می کند و خشونت او هم طبق قرآن است که کاملا خودش رحیم است و مظهر رحمت الهی و به جایش انتقام می گیرد.«یفرح به السماء والارض»:باید با بعضی برخورد کند که بقیه که به آنها ظلم شده راضی شوند.پس با کافران و معاندان بسیار سخت می گیرد.
امام علی علیه السلام فرمودند: «یعطف الهوی علی الهدی از اعطفوا الهدی علی الهوی و یعطف الرأی علی القرآن اذا عطفوا القرآن علی الرأی... فیریکم کیف عدال السیرۀ و یحیی میت الکتب و السنۀ»(نهج البلاغه ص21)
او خواسته‌ها را تابع هدایت می‌کند هنگامی که هدایت را تابع هواها می‌کنند و نظریه‌ها و اندیشه‌ها را تابع قرآن می‌سازد هنگامی که قرآن را تابع نظریه‌ها می‌کنند... پس به شما سیرت عادلانه را نشان خواهد داد و کتاب و سنت را احیا خواهد نمود.
پاسخ
1. تفاوت مهدویت با یوگا چیست؟ زیرا یوگا هم مانند مهدویت انسان را به آرامش می‌رساند پس چرا ما به مهدویت بپردازیم؟
یوگا یک حرکت ذهنی بدنی است که از قرن 15 توسط هندی‌ها آغاز گردید که گفته می‌شود ریشه در آیین هندویسم دارد و آن را در بسته‌های زیبا و مختلف به کشورهای غربی منتقل کردند و الان در کشورها کلاس‌ها مختلف یوگا قرار داده می‌شود که به تقویت ذهن و بدن می‌پردازد. که گفته می شود یکی از فواید یوگا این است که انسان را به آرامش می‌رساند. حال سوال این است اگر ما با یوگا به آرامش می رسیم چه تفاوتی بامسائل  مهدویت دارد. و چرا به مباحث مهدویت بپردازیم؟
همان‌گونه که در مباحث ضرورت مباحث مهدویت گفته شد پیدایش مهدویت از زمان رسول خداوند بوده است که ریشه آن از اول خلقت و از زمان آفرینش اولین خلیفه خداوند (حضرت آدم ) بوده است و به صورت یک واقعیت است که این حکومت حضرت مهدی علیه السلام در آینده حتماً انجام می‌شود در روایت است که «حتی اگر یک روز از دنیا باقی باشد حکومت حضرت مهدی علیه السلام انجام می‌شود». یعنی ورود  ما به قیامت فقط با حکومت حضرت مهدی انجام می‌شود.
هم چنین علت وجود مهدویت و اعتقاد ما به مهدویت فقط به خاطر التیام دردها و رنج‌های بشر و آرامش نیست هر چند یکی‌ از کارکردهای بُعد اجتماعی اعتقاد به مهدویت، «امید و آرامش» می‌باشد. ولی هدف نیست،  همچنان‌که هدف از حکومت حضرت مهدی علیه السلام فقط امنیت و رفاه نیست بلکه امنیت دنیوی و اخروی ملاک است ما که در این دنیا نهایتاً فقط 60 الی 70 سال بیشتر زندگی نمی کنیم حکومتی مورد تأیید اسلام است که بتواند امنیت اخروی انسان که همان نزدیکی به خداوند را تأمین کند. بنابراین اولین و مهمترین مسئله‌ای که باعث می‌شود ما به مهدویت اعتقاد داشته باشیم این است که خداوند از ما «اعتقاد به مهدویت» را خواسته است. 
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آخرین موضوع‌ها
پیام های مهدوی به زنان من...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: mahline
۱۳۹۸/۰۷/۲۰
» پاسخ: 78
» بازدید: 67466
راهکار!
انجمن: