امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 1.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چگونه دانش آموزان را با امام زمان (عج) آشنا کنیم ؟
#1
یک فرد پنج تا سیزده سال، بیش از هر چیز دیگر، از فضای اطراف خود تأثیر می‌گیرد. برای این گروه سنی، فضا و محیطی كه در آن قرار گرفته‌اند، بیشترین اهمیت را دارد؛ بنابراین، می‌توان از بهترین مكان‌ها مانند جمكران و مناسب‌ترین زمان‌ها؛ مانند صبح جمعه، شب چهارشنبه، نیمه شعبان و نهم ربیع‌الاول که ارتباط ویژه‌ای با امام زمان دارند، استفاده برد.
بعد از آماده‌ساختن فضای مناسب، نوبت به طرح موضوعات می‌رسد. این مسأله، به شناسایی دقیق موضوعات مورد نیاز این مخاطبان و یافتن مباحث مهدویت در این زمینه، احتیاج دارد؛ البته باید گفت که کاری است بسیار دقیق و پرظرافت!
گام بعدی، ایجاد فضای عاطفی است. در این‌باره، باید به نکاتی توجه نمود:
۱. هنگام صحبت از امام زمان، لباس مرتب و تمیز بر تن داشته باشیم؛
۲. از لحاظ نظافت، در حد عالی یا خوب باشیم؛
۳. با لبخند و ملایمت صحبت کنیم؛
۴. حوصله و تحمل سؤالات پی‌درپی را داشته باشیم؛ حتماً به همه پرسش‌ها پاسخ دهیم و آنها را به آینده نسپاریم.
پاسخ
#2
خصوصیات نوجوان و بیان آموزه مهدویت
راهیابی به روش هایی برای انتقال آموزه های مهدوی

خصوصیات نوجوان:

1. نوجوان از این که با او مثل بچه رفتار شود، متنفر است:او می خواهد بزرگ شدنش را فریاد بکشد و در مقابل هر آنچه بخواهد استقلالش را به خطر اندازد، مقابله می کند. رسول اعظم می فرماید:«واوسعوا فی المجالس» «برای جوانان در مجلس جا باز کنید..» (حکمت نامه جوان محمدی ری شهری،ص284)

2. از پند واندرز خوشش نمی آید. عیب جویی و سنت شکنی: نوجوان قانون و محدویت را دوست ندارد وقانون شکنی را نشانه ای از شجاعت و جسارت خود می داند؛ ولو قانون خدا باشد.خطاب های آمرانه برای او زجرآور است در مقابل بیان نرم و کرامت بخش و تبیین صحیح دین آزادی بخش اسلام،طعم گوارای زندگی حرّ گونه را به اوخواهد چشاند. پس با بیان این که اسلام به ما آزادگی می دهد می توانیم بیان کنیم.

3. میل به رقابت دارند. یکی از خصوصیات کودکان ونوجوانان میل به رقابت است.
البته تحریک های عقده آور و مقایسه تحقیر کننده را نمی توان به حساب رقابت گذاشت.بلکه پدر ومادر و مربی می تواند با داستان هایی که از خود می گویند ، کودک را رقیب خود کنند وبه حرکت وا دارند و این نوع رقابت، چون از تقلید هم کمک می گیرد، کارگر تر است.خلاصه، رقابت در کودک، کم یا زیاد و.جود دارد، مربی باید این حس را پرورش دهد و تحریک کند و برای نوجوان رقیب هایی بتراشد. که در تمام دوره ها با رقابت وبه خاطر رقابت با آن ها حرکت و جنبش زیادتری از خود نشان دهد وقدم های بلندتری بردارد.

4. مربی باید به نوجوان شخصیت بدهد و او را با شخصیت های بزرگ همانند کند تا این نوجوان نیرو بگیرد و به خود مطمئن شود و از رکود خود وحشت کند و جلوتر بیاید

5. «ما می توانیم از طریق علمای که در آن شهر و روستا هستید یا افراد موفقی که هستند آن ها را مقایسه کنیم تا به این مقصود برسند .

6. برای این کار باید استعدادهای کودک با عظمت جلوه کند و از آن استعداد ها تعریف شود.

7. علاقه به ابراز وجود دارند.

8. خود محور هستند و روحی لطیف و زود رنج دارند.

9. قدر شناسی را ضروری نمی دانند، ولی ناسپاس هم نیستند.

10. پذیرفتن مسولیت را دوست دارند.

11. میل به مجادله و بحث با دیگران را دارند.نوجوان با عیب جویی، حس داوری و نیروی ارزش یابی و تشخیص خود را تقویت می کند.این رفتار مانند تمرینی برای رشد وتکامل اوست.امام علی علیه السلام می فرماید:«مرُوا الأحداث بالمراء وَالجدال، والکُهول بالفکر،والشیوخ بالصمت»(جوانان را به مباحثه و جدال (احسن) ومیان سالان را به تفکر و پیران را به سکوت فرمان دهید.)

12. آغاز اجتماعی شدن هستند. نوجوان گرایش شدیدی به همسالان و بودن در بیرون خانه دارد، (ممکن است در کافی نت ها و در مکان های بازی های کامپیوتری) ولو این حضور بی هدف باشد او چندان از خطرموجود در جامعه آگاه نیست.این زمان آغاز رهایی او از وابستگی به خانواده و ورود به اقیانوس پرطلاطم جامعه ،هر چند به قوام نشستن خامی هایش می تواند خطری باشد.گرداب گون برای کاهیدن از طراوت جسم وجانش. برای راهکار برای این موضوع می توانی به ایشان بگوییم که خداوند وامام زمان علیه السلام ناظر بر اعمال ماست.

13. از اقتضائات و ثمرات اجتماعی شدن نوجوان، مسئله گروه گرایی است که خود را در قالب نیاز نشان می دهد. شما می بینید که نوجوانان در همه ممالک و کشورها، شوق و شور زیادی به عضو شدن در گروه های مختلف دارند.این گروه ها اعم از گروه های مذهبی،ورزشی سیاسی وعلمی می باشد.

14. جمع بر اساس وجود تشابه وسیع تری در نگرش و فعالیت های خاص بوجود آمده وبه افراد نوجوان تشابه وسیع تری در نگرش ها وفعالیتهای خاص به وجود آمده وبه افراد نوجوان هویتی ویژه می بخشد.معمولاًجمع به وطور متوسط 20 نفر می باشد.وکل فعالیت های آن توسط همان جمع ،هدایت می شود.

15. نوجوان مخصوصاً به عقاید و معیارهای گروه همتایان اعتماد می کند.آنها به دنبال گروه همسالان ودوستان می روند تا«خوش بگذرانند» وبه قول خودشان «خل بازی در آورند» «پرتوپلا بگویند» ودر جو زنده و پرشور قرار گیرند.
زمانی را که نوجوان با دوستان خود می گذارند، معمولاًبه پرسه زدن،بازی کردن، لطیفه گفتن،وگپ زدن صرف می شود.
راهکار: تمایل به گروه و جمع، که خداوند حکیم در فطرت نوجوانان نهاده است می تواند در پیشرفت اجتماعی و کسب تجارب واعتماد به نفس آنان نقش به سزایی داشته باشد.پس می توان با تشکیل گروه های مهدوی و معرفی تشکلات خوب آن ها را راهنمایی کرد.هم چنین با تشویق به نماز جماعت در فضای پاک ومعنوی مسجد بستر مناسبی رای ارضای نیاز گروه گرایی نوجوان و انتخاب دوست مناسب است.

16. هم چینن همبستگی ومشارکت یک از ویژگی های مهم یاران امام می باشد که می توان این ویژگی را بهتر توضیح داد.

17. مفاهیم را بیشتر از کودکان درک می کنند: در دوره هفت تا 11 سال که نوجوان قادر به حفظ اندازه، طول،وزن و حجم اشیاء است به لحاظ فهم عنصر حجم دراین گروه سنی برای یان نوع مخاطبان مناسب به نظر می رسد که از قصه ها ، شعرها وقالب هایی استفاده گردد که اندازه طول،وزن وحجم اشیاء سروکار داشته باشد .به عنوان مثال پرسش هایی از قبیل این که آیا خداوندد می تواند جهان را در تخم مرغی جای دهد بدون آن که جهان کوچک یا تخم مرغ بزرک شود. یا قصه سه نفر شریک که نزد حضرت علی علیه السلام می انید تا هفده شتر را تقسیم کنند.یا هنگامی که حضرت علی علیه السلام سابقه 6000 ساله عبادت شیطان را به تصویر می کشد.یا روز قیامت که هر روزش 50000 سال این زمانه است.

18. یا از امیر المومنین پرسیدند :فاصله ی مشرق تا مغرب چه قدراست؟فرمودند:به اندازهی هوا(فضایی که بین آنها)ست پرسیدند:فضای بین آن ها چه قدر است؟فرمودند:به اندازه چرخیدن فلک (مدار خورشید)برسیدند آن چه قدر است؟فرمودند:به اندازه پیمایش یک روز خورشید.(بحارالانوار؛ج54،ص231)

19. کدام دو برادر بودند که در یک روز به دنیا آمدند و در یک روز از دنیا رفتند و یک از آنها صد وپنجاه سال ودیگری پنجاه.؟)
راهکار:ما باید بگردیم بریا ظرفیت هایی که در مورد امام زمان علیه السلام است مانندتعداد نفرات که 313 نفر هستند.یا....

20. منطق گرا هستند.:با برقرار کردن روابط بین روابط) با پدید آمدن ظرفیت فرضی- استنتاجی در نوجوانی، بر خلاف عملیات عینی، استدلال فقط درباره ی اشیاء محسوس و حضوری صورت نمی گیرد، بلکه توانایی استدلال بر اساس فرض فراهم می گردد.یعنی عنصر انتزاعی در ذهن جایی برای خود باز می کند واستدلال ها از گستره ی عینی و محدود فراتر می روند. از این پس دیگر ضرورتی ندارد که بر پایه ی اشیاء واقعی استدلال صورت پذیرد،هر مفهومی در شکل مفروض می تواند نقاله ی فعالیت عقلی باشد.به طور مثال اگر در دوره قبلی کودک آموخته بود که «هر کودکی از مادر متولد می شود.» در این دوره می تواند درک کند که هر شءی مادی از چیز دیگر به وجود می آید. بر این اساس، راه برای فهم استدلال زیر هموار می گردد:«این خانه را بنا ساخته است،هر خانه، سازنده دارد،پس جهان سازنده دارد.»
یا مثلاً در دوره ی پیشین درک می کرد که اعداد 2،4،6،8 بر 2 بخش پذیر است.نیز از مقایسه دو رابطه دیگر درک می کند 1.اعدادی که سمت راستشان زوج باشد واعدادی که سمت راستاشن صفر باشد بر دو بخش پذیر است..یا برخی زا اعداد زوج، سمت راستشان صفر است.
راهکار: پس با این ویژگی نوجوانان باید ما در مورد امام زمان کمی از امور عقلی را بیان کنیم تا بتواند از دانسته های خود نتیجه بگیرد.

21. عقیدتی
آشنایی با سرفصل های اصلی عقاید شیعه ،
درک تبرّی و تولّی و اعتقاد به آن،
آشنایی کلی با مسائل سیاسی
مزیت های مکتب اسلام و تشیع نسبت به سایر مذاهب و مکاتب مطرح،
آشنایی مختصر با تاریخ زندگی پیامبر و اهل بیت علیهم السلام،
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آخرین موضوع‌ها
طراحی قالب مهدی بلاگ
انجمن:
آخرین ارسال توسط: susan62
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
» پاسخ: 4
» بازدید: 5020
آیا دوره های شما رو آموزش...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: 11890665
۱۳۹۸/۱۱/۲۰
» پاسخ: 0
» بازدید: 27
میوه خشک کردن
انجمن:
آخرین ارسال توسط: packationmachinery
۱۳۹۸/۱۱/۰۸
» پاسخ: 0
» بازدید: 29
راه اندازی یک شغل خانگی ب...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: packationmachinery
۱۳۹۸/۱۱/۰۷
» پاسخ: 0
» بازدید: 25
تربیت کودکانمان 1
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 1
» بازدید: 1822
ریشه های اختلافات خانوادگ...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 8
» بازدید: 7300
آسیب شناسی خانواده
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 1
» بازدید: 1451
آسیب شناسی خانواده
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 1
» بازدید: 1495
تاثیر افراد بر خانواده
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 1
» بازدید: 1392
آسيب شناسي خانواده در غرب
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 2
» بازدید: 2462