امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ضرورت امام علیه السلام
#1
با سلام و احترام .
در مطالعه مهدویت و وظیفه منتظران این سوال برایم ایجاد شد گه چرا خداوند رحمان که در ادیان گذشته وجود و ظهور پیامبر خاتم (ص ) را نوید داده است چرا خود پیامبر اکرم (ص) را تا آخر زمان حفظ نفرمودند تا شاهد چند دستگی مسلمانان و بوجود آمدن فرقه های اسلامی نشویم آیا دلیل خاصی داشته گه باید بعد از پیامبر گرامی (ص) ائمه معصومین (ع) باشند تا شیعیان و امامان (ع) با این همه سختی و تهمتها و شکنجه ها حتی غیبت ادامه راه پیامبر را انجام دهند اگر پیامبر اسلام (ص) در این زمان بودند ایا وضعیت باز این چنین بود .
با تشکر فراوان


با سلام خدمت شما دوست گرامی:
از ارتباط شما با قسمت پرسش و پاسخ مهدویت تشکر می کنیم از اینکه به دنبال سوالات خودتان هستید تشکر می کنیم.
برای پاسخ به این سوال باید به چند نکته بپردازیم:
1. اگر هدف فقط وحدت باشد پس خداوند قرآن و پیامبر (صلی الله علیه وآله) را هم نباید می فرستاد زیرا قرآن و پیامبر باعث اختلاف شد.
خداوند در سوره بقره آیه 213 می فرماید: که مردم را به صورت امت واحده قرار داده است و پیامبران را هم مبشر و منذر قرار دادیم و با پیامبر کتاب نازل کردیم تا این قرآن در جاهایی که مورد اختلاف دارند قضاوت کند ولی آنان در همین قرآن که برای رفع اختلاف بود اختلاف کردند آن هم به چه علت؟ آنان بعد از اینکه بیّنه برای آنها تمام شد دوباره اختلاف کردند از روی «بغیا بینهم ».پس
هم چنین در زمان خود پیامبر هم مشکلاتی از طرف منافقان و دشمنان انجام می شد و این اختلافات ریشه در صدر اسلام دارد و پیامبر هم در زمان اعلام حضرت علی علیه السلام نگران این قضیه بودند.
نکته دیگر این است که امام باعث وحدت می باشد مردم بعد از پیامبر (صلی الله علیه وآله) در فهم قرآن یا فهم سنت نبوی اختلاف کردند. این بدیهی است. اگر کسی بگوید اختلاف وجود نداشت انکار آفتاب در روز است. در مورد قرآن که قرآن چه می گوید؟ بین مردم اختلاف افتاد. مردم در مورد سنت نبوی به چه کسی باید رجوع بکنند تا رفع اختلاف شود؟ ما می گوییم امام رافع اختلاف بین مردم است.
تنها حضور ائمه اطهار بعد از رحلت آخرین پیامبر باعث حفظ دین و احکام شده است به عنوان مثال اگر خون امام حسین نبود معلوم نیست به سر مسلمان و اسلام چه می آمد و لذا خداوند فرموده است که هیچوقت زمین را بدون وارثان پیامبر و امام معصومی که بتواند اسلام را حفظ نماید نخواهد گذاشت و لذا تمامی علما و دانشمندان تنها به بخشی کوچکی از دانستنیها می توانند دست یابند و همانگونه که امام باقر (ع) و امام صادق فرموده اند امامان معدن علم هستند و دانش الهی دارند .بنابراین وجود آنها در هرحال تا قیامت لازم و ضروری بوده و هست.
پس امام هم که مساوی قرآن مایه رحمت و اتحاد می باشد نه مایه تفرقه. بلکه انسانها هستند که به علت هوی و هوس حکم الهی را نمی پذیرند. چنانچه ما می بینیم زمانی که موسی به کوه طور رفت مردم به گوساله پرستی روی آوردند.
نکته سوم اینکه؛ در قرآن به این مطلب اشاره شده است که جنس هدایت امام با جنس هدایت نبی فرق دارد. هدایت پیامبر(ص) ارائه طریق و آدرس دادن است. برای آدرس دادن باید حتما شخص حضور داشته باشد. آدرس را در قلب افراد نمی شود القاء کرد. باید شما باشید و از شما بپرسم که آدرس "چهل اختران" در شهر قم کجاست، و شما پاسخ دهید. اما در هدایتی که اسم آن "ایصال الی المطلوب" است، حضور فیزیکی هادی لازم نیست. جنس هدایت امام که در قرآن در چند جا مثل آیه 24 سوره سجده و آیه 73 سوره انبیاء بیان شده، ایصال الی المطلوب است و بود و نبود امام فرق نمی کند. به جنس هدایت امام «هدایت به امر» گفته می شود. «وَ جَعَلْنا مِنْهُمْ أَئِمَّةً يَهْدُونَ بِأَمْرِنا لَمَّا صَبَرُوا وَ كانُوا بِآياتِنا يُوقِنُونَ» در این جنس هدایت، بود و نبود امام تأثیر ندارد. امام یک حوزه هدایتی وسیعی در همه عالم ایجاد می کند و هر دل شایسته و به در بخوری را جذب می کند. الان شما در هر جای دنیا قطب نما داشته باشید عقربه های این قطب نما به طرف شمال یا جنوب قرار می گیرند. چون در دو قطب زمین، حوزه های مغناطیستی خیلی قوی وجود دارند که در همه عالم پخش هستند و هر آهن ربایی را هر جا که باشد، جذب می کنند. در نتیجه آن عقربه ها جهت قطب نما را نشان می دهند. این باعث می شود که در هرجای دنیا آهن ربایی باشد جذب به آن قطب ها شود. شبیه این در حوزه هدایتی امام زمان(عج) وجود دارد. امام یک حوزه هدایتی وسیع در کل عالم ایجاد می کند که در هر جای دنیا هر انسان شایسته، هر جن شایسته و هر موجودی که مختار باشد و قلب شایسته ای داشته باشد جذب به حوزه هدایتی امام شده و از این طریق به خدا متصل می شوند. این نقش امام که هدایت به امر باشد در دوران غیبت هم وجود دارد و غیبت هیچ تاثیری در این خاصیت ندارد.
پس این اشکال به خداوند نمی تواند باشد بلکه به مردم است که فرمان خداوند و سنت رسول خداوند را نپذیرفتند.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آخرین موضوع‌ها
آسان گرفتن امتحان
انجمن:
آخرین ارسال توسط: 31693169
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
» پاسخ: 2
» بازدید: 3071
نظافت منزل
انجمن:
آخرین ارسال توسط: aliazadi5
۱۳۹۹/۰۱/۱۷
» پاسخ: 0
» بازدید: 55
طراحی قالب مهدی بلاگ
انجمن:
آخرین ارسال توسط: susan62
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
» پاسخ: 4
» بازدید: 5230
آیا دوره های شما رو آموزش...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: 11890665
۱۳۹۸/۱۱/۲۰
» پاسخ: 0
» بازدید: 100
میوه خشک کردن
انجمن:
آخرین ارسال توسط: packationmachinery
۱۳۹۸/۱۱/۰۸
» پاسخ: 0
» بازدید: 85
راه اندازی یک شغل خانگی ب...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: packationmachinery
۱۳۹۸/۱۱/۰۷
» پاسخ: 0
» بازدید: 80
تربیت کودکانمان 1
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 1
» بازدید: 2007
ریشه های اختلافات خانوادگ...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 8
» بازدید: 7749
آسیب شناسی خانواده
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 1
» بازدید: 1537
آسیب شناسی خانواده
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 1
» بازدید: 1550