امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شخص ثالث
شخص ثالث مساوی امام زمان
اگر میخواهیم باطروات باشیم در زندگی وجود یک شخص ثالث (سومی) را باور کنیم
یک شخصی سومی به نام امام زمان عج که
که حاضر و ناظر است و به نیابت از طرف خدا عهدار من است و من با رضایت او خود را منطبق می کنم
پاسخ
با سلام و سپاس برای طرح این موضوع

بنده وقتی موضوعی را که نوشته اید خواندم، به یاد کلام امام معصوممان افتادم که در ادامه شرح مختصری از آن را نوشته ام:

یونس بن عبدالرحمن به نزد امام رضا علیه السلام برای مذاکره رفتند و قرار شد عده ای از اهل بصره به دیدن مولای رئوف بیایند، در این زمان امام رضا علیه السلام از یونس بن عبدالرحمن می خواهند که داخل اتاق رفته و هیچ صدایی از او بیرون نیاید و تا امام نفرمودند از اتاق خارج نشود، و او هم قبول کرد.
در حالی که آنها به دیدن امام رضا علیه السلام آمدند و یونس بن عبدالرحمن داخل اتاق بود، شروع کردند به ناسزاگویی و سخن چینی به یونس.
وقتی آنها از نزد امام رفتند، امام از یونس خواست از اتاق بیرون بیاید، و او هم در حالی از اتاق بیرون آمد که تمام حرف هایشان را شنیده بود و ناراحت بود.
امام رضا علیه السلام به او فرمودند: غمگین نباش، مردم هر چه می خواهند بگویند، این گونه صحبت ها اهمیتی ندارد، زمانی که امام تو از تو راضی باشد، هیچ جای نگرانی نیست!
سعی کن همیشه با مردم به اندازه ی کمال و معرفتشان سخن بگویی و از معارف الهی بگویی و از بیان مطالبی که درک نمی کنند خودداری کنی.
هنگامی که درّ گرانبهایی داری و مردم بگویند سنگ و کلوخ است، و زمانی که سنگ و کلوخی در دست داری و بگویند درّ گرانبهایی ست، چنین افکاری چه تأثیری بر اعتقادات تو خواهد گذاشت؟!
و با این سخنان امام رضا علیه السلام، یونس بن عبدالرحمن آرام شد.

حالا این شده داستان خیلی از آدم ها!
کسانی که گاهی فراموش می کنند در زندگی همه ی حرفهایی که می شنوند، جواب دادن ندارد؛
همه ی حرفهایی که مردم می زنند را، نباید ترتیب اثر داد!

وقتی امام به عنوان اول شخصی ست که رضایتش عین رضایت پرودگار است، پس چرا افکار مردم تحت تأثیرمان قرار دهد؟!
حالا اگر حتی از نزدیک ترین کسان ما، حتی والدین ما، در کاری که کرده ایم و آن را درست انجام داده ایم ولی به ما خرده گرفتند، چرا غمگین باشیم وقتی با کار خود رضایت مولا را جلب کرده ایم!؟

رواق منظر قلب من آشيانه ی توست
اگر چه منظر چشمم بدون مهمان است
پاسخ
با درک حضور می توان با او ارتباط قلبی بر قرار کرد و تک تک کارها را با ولایت ایشان پیش برد

قبل از انجام هر کاری با او صلاح و مشورت کرد...و باور کنیم که او هست می بیند می شنود و جواب می دهد و چه بهتر است که با رعایت ادب حضور و شرم حضور به این مسئله رسید

...... آیا تا به حال درک حضورت را چشید ه ام.................

اما می دانم که با رسیدن به این مسئله چه زندگی طیبی در انتظارم است حیات طیبه یعنی زندگی با آقا.................

به ظاهر با دیگران زند گی می کنم اما در باطن فقط با یک نفر که باور قلبیم شده و حاضر و نا ظر اعمالم................

پس ای صاحب لحظه لحظه هایم درک حضورت را به من بچشان و در مسیر زندگی دستم را بگیر و مگذار صخره ها و ناملا یمات راهم را سد کند..............

ثانیه ثانیه زندگیم با تو می گذرد و این آرامشم می دهد ..............

کسی هست که نگاه از تو بر نمی دارد..........................
پاسخ
(۱۳۹۳/۰۶/۱۹، ۰۹:۲۰ ب.ظ)82380654 نوشته است: با درک حضور می توان با او ارتباط قلبی بر قرار کرد و تک تک کارها را با ولایت ایشان پیش برد

قبل از انجام هر کاری با او صلاح و مشورت کرد...و باور کنیم که او هست می بیند می شنود و جواب می دهد و چه بهتر است که با رعایت ادب حضور و شرم حضور به این مسئله رسید

...... آیا تا به حال درک حضورت را چشید ه ام.................

اما می دانم که با رسیدن به این مسئله چه زندگی طیبی در انتظارم است حیات طیبه یعنی زندگی با آقا.................

به ظاهر با دیگران زند گی می کنم اما در باطن فقط با یک نفر که باور قلبیم شده و حاضر و نا ظر اعمالم................

پس ای صاحب لحظه لحظه هایم درک حضورت را به من بچشان و در مسیر زندگی دستم را بگیر و مگذار صخره ها و ناملا یمات راهم را سد کند..............

ثانیه ثانیه زندگیم با تو می گذرد و این آرامشم می دهد ..............

کسی هست که نگاه از تو بر نمی دارد..........................

با سلام و سپاس

متشکرم از مطلبی که ارسال فرمودید،
جملات تأمل برانگیزی بود، سپاسگزارم.
چه نگاه دقیقی! " به ظاهر با دیگران زندگی می کنیم، اما در باطن فقط با یک نفر که باور قلبیمان شده و حاضر و ناظر اعمالمان هست".
ان شاءالله این باور قلبی، برایمان همیشگی شود.
امام رضا علیه السلام در پاسخ به شخصی که از ایشان خواسته بود برایش دعا کنند، فرموده بودند: مگر من دعا نمی کنم؟ به خدا هر صبح و شام که اعمال شما بر من عرضه می شود، در هر موردی که لازم باشد برای شما دعا می کنم و سپس به آیه ی 105 سوره توبه اشاره کردند: «وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ»

دانستنِ این که امام، بر احوال ما آگاهی دارد و این آگاهی از این روست که هر کجا لازم باشد برای ما دعا می کند، شور و اشتیاق ما را صد چندان بر می انگیزاند تا مسیر طاعت را همواره طی کنیم.

پاسخ
عالم محضر خداست

با عرض سلام و خسته نباشید
موضوع خیلی مفیدی انتخاب کردید ، سپاسگزاریم.

گاهی وقت ها واقعا فراموش میکنیم که کی هستیم و کجاییم و در حضور چه کسانی.
گاهی وقت ها فراموشمان میشود که این جهان مجهز به دوربین مدار بسته است.
توفیق عامل و نعمت بسیار بزرگی است که خداوند به هر کسی عطا نمی کند.
پس دعایمان این باشد که خدایا توفیق درک حضورت را در لحظه لحظه ی زندگیمان، بواسطه ی خلیفه ی خلف خود برایمان عنایت فرما...
آمین یا رب العالمین
چه شود به چهره ی زرد من نظری برای خدا کنی
که اگر کنی همه درد من به یکی نظاره دوا کنی
پاسخ
بسم الله/// من یک هنرمند یک شاعر و نویسنده ام میتوانم از الان تا ده روز دیگر مطلب معنوی سرشار از احساسات درباره این امام عزیز بنویسم اما چه کاریه وقتی مسئله بسیار ساده است ان را پیچ و تاب دهم/// عزیزان خود امام میگوید بارها گفته که شما دلتان را ازدنیا و دلبستگی ازان دور کنید وجدان را رعایت کنید خودم به سراغ شما می ایم به الله قسم جز این نیست//// عشق امام محو او شدن دیدار او چه در واقع چه در رویا اینها اکتسابی نیست بلکه انتخابی است ان هم با انتخاب او /// ما در حد توان نه اعلا دلمان را بشویم و دوری از تباهی کنیم اقا در خانه ما مهمان میشود سر راه ما سبز می شوند...نمیگویم تجربه خودم است بلکه در طول تاریخ اینها اثبات شده و تجربه شده همانگونه که امامت و عصمت مستقیما به اعمال خود امامان بستگی داشت عشق انان و دیدار انان نیز به اعمال ما بستگی دارد
چه خوش است که یار مهدی باشم///هرلحظه سرقرارمهدی باشم///فرقی نکند برای من فرمانده///یارفتگرسپاه مهدی باشم///
پاسخ
با سلام و عرض ادب خدمت همه ی دوستان

وقتی یکی باشه که منتظرش بمونی...
وقتی چشمات همیشه،
همیشه
به در باشه تا اونی که دوستش داری و منتظرشی برگرده...
تموم زندگیت
میشه پر از لذت
پر از احساس خوب
پر از شیرینی...
اما
چه بیچاره ایم ما...
وقتی عادت کرده ایم به این اتنظار...
یعنی دیگر منتظر نیستیم...
چون فقط حرفش را میزنیم...
و فقط دلمان را خوش کرده ایم
که روزی او خواهد آمد...
خودمان را در شهر بازی این دنیای رنگارنگ مشغول کرده ایم
و روز به روز غافل و غافل و غافل تر...
سوم شخصی هست...
که همه جا هست...
همیشه هست...
و منتظر...
که ما بیدار شویم و
از ته دل او را صدا کنیم...
و برای آمدنش
خود را آماده کنیم...
پاسخ
(۱۳۹۳/۰۶/۲۳، ۰۶:۱۹ ق.ظ)50545102 نوشته است:
عالم محضر خداست

با عرض سلام و خسته نباشید
موضوع خیلی مفیدی انتخاب کردید ، سپاسگزاریم.

گاهی وقت ها واقعا فراموش میکنیم که کی هستیم و کجاییم و در حضور چه کسانی.
گاهی وقت ها فراموشمان میشود که این جهان مجهز به دوربین مدار بسته است.
توفیق عامل و نعمت بسیار بزرگی است که خداوند به هر کسی عطا نمی کند.
پس دعایمان این باشد که خدایا توفیق درک حضورت را در لحظه لحظه ی زندگیمان، بواسطه ی خلیفه ی خلف خود برایمان عنایت فرما...
آمین یا رب العالمین

با سلام
برای دعایی که فرمودید؛ "خدایا توفیق درک حضورت را در لحظه لحظه ی زندگیمان، بواسطه ی خلیفه ی خلف خود برایمان عنایت فرما" بسیار سپاسگزارم.
امام معصوم علیه السلام فرمودند: الحق معنا فلن یوحشنا من قعد عنّا، و نحن صنائع ربنا، و الخلق بعد منائعنا؛ حق با ما (اهل بیت) است و کناره‌گیری عده‌ای، از ما، هرگز سبب وحشتمان نمی‌شود؛ چرا که ما پرورش یافتگان پرودگاریم، و دیگر مخلوقین، پرورش‌ یافتگان ما هستند"
و این دین و دنیای ما را بس است اگر که شخص ثالثی را در زندگی باور کنیم که در عقاید و اعمال دینی، نیازمند مردم نیستند و آنچه از جانب خداوند به واسطه پیامبر (صلی الله علیه و آله) به آنان رسیده است، آن‌ها را کفایت می‌‎کند و نعمت های خدا تنها به واسطه ی ایشان به ما می رسد. در حالی که خود بی واسطه نعم الهی را دریافت می کنند.

(۱۳۹۳/۰۶/۲۳، ۰۱:۳۱ ب.ظ)sale63 نوشته است: بسم الله/// من یک هنرمند یک شاعر و نویسنده ام میتوانم از الان تا ده روز دیگر مطلب معنوی سرشار از احساسات درباره این امام عزیز بنویسم اما چه کاریه وقتی مسئله بسیار ساده است ان را پیچ و تاب دهم/// عزیزان خود امام میگوید بارها گفته که شما دلتان را ازدنیا و دلبستگی ازان دور کنید وجدان را رعایت کنید خودم به سراغ شما می ایم به الله قسم جز این نیست//// عشق امام محو او شدن دیدار او چه در واقع چه در رویا اینها اکتسابی نیست بلکه انتخابی است ان هم با انتخاب او /// ما در حد توان نه اعلا دلمان را بشویم و دوری از تباهی کنیم اقا در خانه ما مهمان میشود سر راه ما سبز می شوند...نمیگویم تجربه خودم است بلکه در طول تاریخ اینها اثبات شده و تجربه شده همانگونه که امامت و عصمت مستقیما به اعمال خود امامان بستگی داشت عشق انان و دیدار انان نیز به اعمال ما بستگی دارد

سپاس از این که همیشه یادآور این کلام مولا علیه السلام می شوید: "شما خود را اصلاح كنيد، ما خودمان به سراغ شما مي آييم و لازم نيست شما به دنبال ما باشيد"
به راستی اگر چنین حقیقتی را باور داشته باشیم و در جهت اصلاح نفس برآییم، فیض حضور حضرت شامل حالمان می شود، و قطعا زندگی طیبه ای خواهیم داشت!
اما باید توجه داشته باشیم که امام ما شاهد و ناظر اعمال ماست، پس وجود ایشان عین حضور است اگر به باور برسیم.

(۱۳۹۳/۰۶/۲۴، ۰۳:۲۳ ب.ظ)mhadiyeganeh نوشته است: با سلام و عرض ادب خدمت همه ی دوستان

وقتی یکی باشه که منتظرش بمونی...
وقتی چشمات همیشه،
همیشه
به در باشه تا اونی که دوستش داری و منتظرشی برگرده...
تموم زندگیت
میشه پر از لذت
پر از احساس خوب
پر از شیرینی...
اما
چه بیچاره ایم ما...
وقتی عادت کرده ایم به این اتنظار...
یعنی دیگر منتظر نیستیم...
چون فقط حرفش را میزنیم...
و فقط دلمان را خوش کرده ایم
که روزی او خواهد آمد...
خودمان را در شهر بازی این دنیای رنگارنگ مشغول کرده ایم
و روز به روز غافل و غافل و غافل تر...
سوم شخصی هست...
که همه جا هست...
همیشه هست...
و منتظر...
که ما بیدار شویم و
از ته دل او را صدا کنیم...
و برای آمدنش
خود را آماده کنیم...

با سلام و سپاس
متشکرم از این که پاسخ خود را در قالب جملات تأثیر گذاری فرمودید.
افسوس دارد اگر به اندازه ی مهمان نیز چشم به راهش نباشیم!

پاسخ
حضرت زین العابدین علیه السلام :
ای ابو خالد به درستی که اهل زمان عیبت او که امامتش را باور دارند و منتظر اویند از مردم همه زمان ها بهترند. زیرا که خدای تبارک وتعالی آن چنان عقل ها و فهم ها و شناختی که به آن ها عنایت کرده که غیبت نزد آنان همچون دیدن باشد. [size=large]
آنان به حق مخلصانند وراستی که شیعیان ما هستند و دعوت کنندگان به دین خدای عزوجل در نهان و آشکار می باشند.
( مکیال المکارم ، ج2، ص225

GOL

پس
GOL«شناختی به آن ها عنایت کرده که غیبت نزد آنان همچون دیدن باشد.» خداوند ما را به شناختی برساند که امام علیه السلام را به عنوان شخص ثالث تکه ناظر اعمال ما است بپذیریم.
پاسخ
چه عجب ...

همه با سلام آغاز میکنند ولی انگار آغاز آشنایی ما با خداحافظ بوده است

حتی یک لحظه قبل از رفتنت را در یاد هیچ کس نیست ...

نمی دانم !!

نمی دانم وقتی زمان می گذرد سهمم از بی تو بودن بیشتر می شود

یا به تو نزدیک تر می شوم

خدا کند به اندازه یک سلام وقت بماند !!!!!

کاش میشد ببینمت ...

امروز جمعه نیست ...

" آقای " من ...

قرار نیست که فقط غروبهای " پنجشنبه " تا غروب " جمعه "

سراغت را بگیریم ...

قرار نیست فقط " جمعه ها " انتظار " ظهورت " را بکشیم ...

آری ...

" شنبه " هم می شود از " دوریت " ناله سر داد ...

" یکشنبه " هم می شود " انتظارت " را کشید ...

" دوشنبه " هم می شود دنبال " گمشده " گشت ...

" سه شنبه " هم می شود با " آقا " درد دل کرد ...

" چهار شنبه " هم می شود به خاطر " آقا " گناه نکرد ...

یا بن الحسن

دوریت " درد " بی " درمان " است

ای " پسر فاطمه "

امروز " جمعه " نیست اما ... " دلم " برایت " تنگ " است

السلام علیک یا ابا صالح المهدی ( عج )
گویند که تک سوار آید جمعه
آن رایحه بهار آید جمعه
در خانه امن عشق احرام به تن
آخر به سر قرار آید جمعه
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان