امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
مناجات شعبانیه
#1
مناجات شعبانيه

مناجات معروف شعبانيه كه از حضرت امير (عليه السلام) و ديگر امامان معصوم (عليهم السلام) گزارش شده مناجاتي است بسيار ارجمند و گرانبها كه در آن معارف فراواني نهفته است به ويژه درباره آداب و آيين بندگي كردن، شيوه و شگرد با خدا رو به رو شدن و چگونه زبان به عذر و پوزش گشادن. اين مناجات يكي از مهمترين و ارجمندترين اعمال اين ماه است.

از ديگر مفاهيمي كه در اين مناجات به آن اشاره شده است درباره معني و مفهوم ديدار خدا و قرب خداست و همچنين درباره خودشناسي و اينكه خودشناسي رمينه و زاينده خداشناسي است نكته‌هاي نعزي آمده است.
ماذا فقد من وجدک
[تصویر: 94744181469620237936.jpg]
پاسخ
#2
متشکرم از طرح موضوع شما

به نظر بنده خوب است تا پایان ماه شعبان بیشتر با این دعا آشنا شویم
بخش به بخش، متن دعا و ترجمه ی آن را در اختیار دوستان قرار دهیم و هر آنچه در توان داریم و اگر نکته ای لازم به ذکر بود در ذیل همان بخش آورده شود.

در این بخش نیاز به همکاری دیگر دوستان نیز داریم، ان شاءالله با استقبال گرم بزرگواران روبه رو شویم.
رواق منظر چشم من آشيانه ی توست
کرم نما و فرودآ که خانه خانه ی توست
پاسخ
#3
متن مناجات شعبانیه:

بسم الله الرحمن الرحيم

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَي مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اسْمَعْ دُعَائِي إِذَا دَعَوْتُكَ وَ اسْمَعْ نِدَائِي إِذَا نَادَيْتُكَ وَ أَقْبلْ عَلَيَّ إِذَا نَاجَيْتُكَ


خدايا! بر پيامبر و دودمان پاكش درود فرست، و آنگاه كه تو را مي‏خوانم و صدايت مي‏زنم، صدا و دعايم را بشنو و اجابت كن،و آنگاه كه با تو نجوا مي‏كنم، بر من عنايت كن.
.....
[تصویر: Besmelah2.png]
پاسخ
#4
با تشکر از دوست بزرگوارمون Farokhi که ابتدای مناجات را به همراه ترجمه برای ما گذاشته اند.
ان شاءالله از بهترین یاران مولا مهدی علیه السلام باشند.

[تصویر: broad19.gif]

خداوند این نعمت ارزشمند (دعا کردن ) را به بنده ی خویش داده است تا در هر زمانی و با هر زبانی او را بخوانند. اما اگر این زمان، ماه شریف شعبان ماه منتسب به رسول رحمت باشد و زبانِ دعا، زبان امیرالمومنین علی علیه السلام در مناجات شعبانیه، امید به اجابت صدچندان می‌شود.

نکته: این مناجات نیز مانند بسیاری از ادعیه با صلوات بر محمد و آل محمد آغاز می‌شود و با درود بر محمد و آل محمد به پایان می‌رسد.

امام صادق علیه السلام در این رابطه می‌فرمایند:
هر كه از خداوند چیزی می‌خواهد پس [دعایش را] با صلوات بر پیامبر و اهل بیتش آغاز کند و سپس حاجتش را درخواست نماید. آنگاه [دعایش را] با صلواتی دیگر بر محمد و آلش تمام کند. چرا که خداوند متعال كریم‌تر از آن است كه دو طرف [دعا] را قبول كند و وسط آن را رها نماید. [بدانید] كه صلوات بر محمد و آلش هرگز از درگاه الهی محجوب نمی‌ماند(صلوات و درخواست درود بر پیامبر و اهل بیتش همیشه مستجاب می‌شود). بحارالانوار، ج 90، ص 316
رواق منظر چشم من آشيانه ی توست
کرم نما و فرودآ که خانه خانه ی توست
پاسخ
#5
بسم الله الرحمن الرحیم


فَقَدْ هَرَبْتُ إِلَيْكَ وَ وَقَفْتُ بَيْنَ يَدَيْكَ مُسْتَكِينا لَكَ مُتَضَرِّعا إِلَيْكَ رَاجِيا لِمَا لَدَيْكَ ثَوَابِيمن از همه به سوي تو گريخته و در پيشگاه تو ايستاده‏ام،در حالي كه دلشكسته و نالان درگاه توام و به پاداش تو اميدوار.
[تصویر: Besmelah2.png]
پاسخ
#6
نکته 1: فرار از چیزی، به معنای ترس و وحشت از آن چیز است. امام علی علیه السلام وحشت خود از غیر خداوند و در نتیجه آرام گرفتن در سایه مناجات با او را، ابراز می دارد.

عوالمی که در آن، گناه و آلودگی و کفر، به وقوع می پیوندد، عوالمی ظلمانی و وحشتناکند که خداوند در قرآن کریم این عوالِم تاریک را این گونه روشن فرموده است:


أَوْ کَظُلُماتٍ فی بَحْرٍ لُجِّیِّ یَغْشاهُ مَوْجٌ مِنْ فَوْقِهِ مَوْجٌ مِنْ فَوْقِهِ سَحابٌ ظُلُماتٌ بَعْضُها فَوْقَ بَعْضٍ إِذا أَخْرَجَ یَدَهُ لَمْ یَکَدْ یَراها وَ مَنْ لَمْ یَجْعَلِ اللّهُ لَهُ نُورًا فَما لَهُ مِنْ نُورٍ. (سوره مبارکه ی نور، آیه 40)

اعمالِ آنها که کفر ورزیدند، همچون ظلماتی است در یک دریای عمیق وپهناور که موج آن را پوشانده و بر فراز آن موج دیگری و بر فراز آن، ابری تاریک است. ظلمت هایی است، یکی بر فراز دیگری، آن گونه که هرگاه دست خود را خارج کند، ممکن نیست آن را ببیند! و کسی که خدا نوری برای او قرار نداده، نوری برایِ او نیست.

[تصویر: broad2a.gif]

نکته 2: گریه و تضرع در ابتدای دُعا ـ بلکه در هر حالی ـ درهای رحمت و استجابت الهی را می گشاید، از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل شده که فرمود: «اَلْبُکاءُ مِنْ خَشْیَةِ اللّهِ مِفْتاحُ الرَّحْمَةِ وَ عَلامَةُالْقَبُولِ وَ بابُ الْاِجابَةِ؛ گریه از خوفِ خدای تعالی کلید رحمت و نشانه پذیرش و درب مستجاب شدن دعا است»

امام صادق علیه السلام فرمود:
خدای تعالی به موسی علیه السلام وحی کرد که محبوب ترین اعمالی که بندگان من، به واسطه آنها به من تقرب می جویند سه چیز است. موسی علیه السلام عرض کرد:پروردگارا، آن سه خصلت کدامند؟ فرمود: زهدِ در دنیا و پرهیز از گناهان وگریه از خوفِ من. موسی علیه السلام عرض کرد: پروردگارا! آنکه چنین کند چه پاداشی دارد؟ خدای عزّ و جلّ به او وحی کرد:
ای موسی! امّا پاداش زهد ورزان در دنیا، بهشت است و اما کسانی که ازخوف من بسیار می گریند پس در بالاترین مقام بهشتی هستند و هیچ کس نمی تواند با آنان در آن مقام، شریک باشد، و اما آنان که از گناهان پرهیزدارند، پس من اَعمال مردمان را بررسی می کنم، اما اعمال آنها را بررسی نخواهم نمود. (و آنها را خواهم بخشید)

[تصویر: broad2a.gif]

نکته 3: «امید به خداوند» خود، از کلیدهای گشودن در رحمت و اجابت حضرتش به شمار می رود. چنانچه در دعای ابوحمزه ثِمالی چنین آمده است: «وَ اَعْلَمُ اَنَّکَ لِلرّاجی بِمَوْضِعِ اِجابَةٍ؛ و من می دانم که دعایِ آنان را که به تو امید دارند مستجاب می فرمایی».منبع: برگرفته از شرح مناجات شعبانیه
رواق منظر چشم من آشيانه ی توست
کرم نما و فرودآ که خانه خانه ی توست
پاسخ
#7
سلام علیکم

با توجه به اینکه در این پست مناجات شعبانیه خوانده می شود و ایستگاه تأملی ست بر مناجات مولا علی علیه السلام، پیشنهاد می کنم که فایل صوتی این مناجات زیبا را با صدای حاج مهدی سماواتی که در لینک زیر گذاشته ایم دانلود بفرمایید. از همکاری شما بزرگواران پیشاپیش سپاسگزاریم.

رواق منظر چشم من آشيانه ی توست
کرم نما و فرودآ که خانه خانه ی توست
پاسخ
#8
با عرض سلام و عرض ادب
از اینکه لینک مناجات شعبانیه را ضمیمه فرمودین متشکریم .
بله برای تامل و تفکر در مورد مناجات ، بخش بخش بحث بشه خیلی بهتر است .
از نویسندگان عنوان مذکور کمل تقدیر و تشکر را داریم.
اجرتون با مولا علیه السلام
چه شود به چهره ی زرد من نظری برای خدا کنی
که اگر کنی همه درد من به یکی نظاره دوا کنی
پاسخ
#9
بسم الله الرحمن الرحیم

وَ تَعْلَمُ مَا فِي نَفْسِي وَ تَخْبُرُ حَاجَتِي وَ تَعْرِفُ ضَمِيرِي وَ لا يَخْفَي عَلَيْكَ أَمْرُ مُنْقَلَبِي وَ مَثْوَايَ وَ مَا أُرِيدُ أَنْ أُبْدِئَ بِهِ مِنْ مَنْطِقِي وَ أَتَفَوَّهَ بِهِ مِنْ طَلِبَتِي وَ أَرْجُوهُ لِعَاقِبَتِي

آنچه را در دل من مي‏گذرد مي‏داني، از نياز من آگاهي، ضمير و درونم را مي‏شناسي و فرجام و سرانجام زندگي و مرگم از تو پنهان نيست. آنچه را كه مي‏خواهم بر زبان آورم و از خواسته‏ام سخن بگويم و به حسن عاقبتم اميد بندم، همه را مي‏داني.
[تصویر: Besmelah2.png]
پاسخ
#10
خداوند به آنچه در قلب ها می گذرد آگاه است و بالاتر از آن اینکه، بر هر چیزی درجهان هستی، علمی کامل دارد.
خداوند در قرآن کریم می فرماید:

وَ ما یَعْزُبُ عَنْ رَبِّکَ مِنْ مِثْقالِ ذَرَّةٍ فِی اْلأَرْضِ وَ لا فِی السَّماءِ. (یونس: 6)
و پنهان نمی ماند از پروردگارت، حتّی به اندازه ذرّه ای در زمین و آسمان.
[تصویر: broad18.gif]

ذکر این عبارات از دعا در اول نیایش و حق تعالی را آگاه دانستن به نیازهای درونی خویش، هم به معنای ستایش از محبوب است که خود یکی از آداب دعاست و هم گلگشتی است سریع در یکی از زیباترین منازل عالیه عرفانی.
توضیح آنکه، اولیای الهی در عین حال که اهلِ دعا و خواستن می باشند، گاهی نیز در اوجِ احوال روحانی خویش و در ورود به یکی از مراحل والای سیر وسلوک خویش، دست از دعا نمودن بر می دارند؛ به این زبان حال که «
عِلْمُهُ بِحالی حَسْبی مِنْ سُوالی؛ علم او به حالِ من، مرا کافی است که از او در خواستی نمایم».

چنانچه درداستانی از ابراهیم خلیل الرّحمن علیه السلام نقل شده است:
آن گاه که او را به سوی آتش پرتاب نمودند، جبرئیل به ملاقات او آمد و به اوگفت: آیا حاجتی داری تا برآورده سازم؟ ابراهیم علیه السلام گفت: اما به تو حاجتی ندارم. در این هنگام، جبرئیل به او پیشنهاد کرد و گفت: پس نیازت را از خدابخواه. ابراهیم علیه السلام در جواب گفت: «
عِلْمُهُ بِحالی حَسْبی مِنْ سُؤالی؛ همین اندازه که او از حالِ من آگاه است، کافی است.

منبع: شرح مناجات شعبانیه
رواق منظر چشم من آشيانه ی توست
کرم نما و فرودآ که خانه خانه ی توست
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 3 مهمان
آخرین موضوع‌ها
گناهی که با سرعت 120 از ک...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: mithra
۱۳۹۸/۰۳/۳۱
» پاسخ: 1
» بازدید: 1767
یک روز خانواده مهدوی باید...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: farokhi
۱۳۹۸/۰۳/۲۴
» پاسخ: 60
» بازدید: 62160
اصول تربیت فرزندان مهدوی
انجمن:
آخرین ارسال توسط: farokhi
۱۳۹۸/۰۳/۲۲
» پاسخ: 1
» بازدید: 145
امام زمان در وصیت نامه شه...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: yaldaa60
۱۳۹۸/۰۳/۲۰
» پاسخ: 47
» بازدید: 33025
نماز ستون دین
انجمن:
آخرین ارسال توسط: avcarta
۱۳۹۸/۰۳/۰۲
» پاسخ: 10
» بازدید: 9171
بازی و سرگرمی کودک
انجمن:
آخرین ارسال توسط: rahro96
۱۳۹۷/۱۰/۰۸
» پاسخ: 0
» بازدید: 305
تربیت کودک
انجمن:
آخرین ارسال توسط: rahro96
۱۳۹۷/۱۰/۰۵
» پاسخ: 0
» بازدید: 311
بهداشت کودک
انجمن:
آخرین ارسال توسط: rahro96
۱۳۹۷/۱۰/۰۵
» پاسخ: 0
» بازدید: 309
در محضر بزرگان ...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: mahdiforum
۱۳۹۷/۰۹/۱۵
» پاسخ: 20
» بازدید: 15986
شب قدر وفاطمه(س)
انجمن:
آخرین ارسال توسط: hoseinimohammadi
۱۳۹۷/۰۸/۲۰
» پاسخ: 1
» بازدید: 1339