امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ارتباط
انواع ارتباط
-ارتباط كلامي : وقتي كه با گفتار با ديگري ارتباط برقرار مي كنيم ، به آن ارتباط كلامي مي گوييم . پس براي مؤفقيت در ارتباط با ديگران هم كلام بشويم . در برقراري ارتباط مؤثر كلام و واژه ها نقش كليدي دارند و مي توانند تأثيراتي معجزه آسا داشته باشند . كساني كه از اهميت قدرت كلام در برقراري ارتباط ها غافل هستند ، هرگز نمي توانند روابط خوب و مناسبي را به وجود آورند و آنانكه از كلام شيرين بهره مي گيرند در ايجاد ارتباط و حفظ آن مؤفق مي باشند.
سعدي مي گويد :
به شيرين زباني و لطف و خوشي تواني كه پيلي به سويي كشي
- ارتباط غير كلامي : اين نوع ارتباط ، ارتباطي است كه در آن از كلام استفاده نمي شود. بلكه برقراري ارتباط از طريق ايما و اشاره مي باشد ؛ يعني با زبان بدن (body language) با ديگران رابطه برقرار مي شود پس بايد تلاش كنيم كه در روابطي كه با ديگران برقرار مي كنيم از ارتباط هاي غير كلامي نيز به شيوه ايي مناسب بهره ببريم و از ياد نبريم كه چشم انسان ونگاه او از زبانش صادق تر است و نمي تواند دروغ بگويد .
-ارتباط يك طرفه (يك سويه):
منظور از اين نوع ارتباط، ارتباطي است كه فرايندي يك سويه دارد؛ يعني اینكه فقط يكي از دو طرف به ديگري پيام مي دهد ؛ مانند تماشاي يك برنامه تلويزيوني كه يك طرفه است و مخاطب فقط مي تواند آن را ببيند يا بشنود اما نمي تواند با فرد مقابل ارتباط برقرار كند اگر چه گاه وجود چنين ارتباطي اجتناب ناپذير است ، داشتن ارتباط يك سويه با ديگران موجب رضايت نمي باشد .و مردم معمولا دوست دارند كه ارتباطي كه با آن ها برقرار مي شود ارتباط دوسويه باشد و جاده يك طرفه دوري مي كنند
- ارتباط دوطرفه (دوسويه) :
در ارتباط دوسويه ، هر دو طرف پيام يكديگر را مي شنوند . اين امر سطح رضايت ناشي از ارتباط را بالا مي برد . زيرا هر دو فرد مي توانند آرا و ديدگاه هاي خويش را مطرح نمايند بنابراين به دليل رضايت آفرين بودن اين نوع رابطه ، بهتر است براي برقراري رابطه مؤثر با ديگران، با آن ها رابطه ايي دوطرفه داشته باشيم .
-ارتباط غير مستقيم (از راه دور) :
برخي از ارتباط ها از راه دور صورت مي گيرد و غير مستقيم هستند. چنانكه ممكن است دو فرد با يكديگر از طريق خط تلفن يا اينترنت ارتباط برقرار نمايند و با يكديگر سخن
بگويند .
. اگر صد سال پیش تر به ما میگفتند :انسان از اینجا که نشسته است میتواند با آن طرف کره زمین ارتباط برقرار کند وبا آشنایانش حرف بزند وصورت ایشان راببیند ،باور نمی کردیم .در آن زمان نمی دانست که با امواج الکترومغناطیس یاباتصویر های تلوزیونی یاارتباط های تلفنی میشود ارتباط برقرارکرد ؛اما این امواج در همان زمان نیز موجود بوده اند . در قلمرومسائل روحی ومعنوی روابطی وجود دارد که من وشما نمیدانیم. همان طور که در این عالم ،قوّه جاذبه ای وجود دارد که اثرمی کند ومانمی فهمیم .در گستره دل ما نیز چنین رابطه ای برقرار است وواقعیت دارد .روح آدمی می تواند با روح والای معصومان «علیه السلام»ارتباط یابد . این رابطه خیلی مهم تر از رابطه برقرارکردن باشخصی است که در مریخ زندگی می کند ؛اما چه قدر مهم است که انسان بتواند از همیین جا که نشسته است ،با امام زمان (علیه السلام )ارتباط یابد ؛برای برقراری این ارتباط شما نیاز ندارید باشبکه رایانه ای ارتباط داشته باشید . کلیدش دست خود شماست همین که توجه پیدا کنید ،کلید دل را زده اید وارتباط برقرار می شود .حالا آیا می ارزد که این ارتباط را داشته باشید یا نه ؟امروز ولی الله الاعظم ،حضرت صاحب الامر «عجل الله تعالی فرجه الشریف »امام ومولای همه ما است .شما هر جا ودر هر حالی که باشید می توانید این رابطه را برقرار کنید .آیا می ارزد یا نمی ارزد ؟! ببینید چه گنجی در اختیار ماست وآن را نشناخته ایم وقدرش را نمی دانیم .چگونه ممکن است آدمی کسی را دوست داشته باشد وبه یادش نباشد
بکوشیم با سید وآقایمان رابطه ای عاشقانه برقرار ،وآنرا تقویت کنیم وبدانیم که این ارتباط امری حقیقی است .سالک با ارتباط قلبی دل خویش را با قلب مولای کریمش گره می زند وبه آن وابسته می گردد.
-ارتباط مستقيم (ارتباط نزديك) :
وقتي كه دو فرد ارتباط برقرار مي نمايند و به يكديگر نزديك مي شوند و به راحتي سخن مي گويند ، در حالت ارتباط مستقيم هستند كساني كه به همديگر علاقه وافر دارند ، دوست
دارند كه ارتباط هاي غير مستقيم شان مستقيم و نزديك شود . و گاهی اتفاق می افتد شخصی باطرف مقابل بطور مستقیم درچند مرحله ارتباط برقرار می کند وحتی درمسجد ومسیر راه ، لکن شناخت کافی نسبت به هم ندارند، وقتی از آن شخص سوال می کنی فلانی رامی شناسی ؟درجواب می گوید Sad نه) خوب راست می گوید ،به خاطر اینکه پی به هویت واقعی ایشان نبرد .مردم نیز نسبت به امام عصر چنین می باشند ، حجت خدا(امام عصرعلیه السلام) برروی زمین ایستاده ،در میان آن هاست ، در کوچه و بازار آنها گام برمی دارد وبر خانه های آن ها وارد می شود و شرق وغرب جهان را طی می کند ، گفتار مردم رامی شنود وبر اجتماعات آن ها وارد شده سلام می فرماید . او مردمان را می بیند ولیمردماورانمی بینند ، واگر هم ببینند نمی شناسند؛مانند حاج علی بغدادی.حاج علی بغدادی مردی با تقوا وپرهیز گار بود .همیشه از بغداد به کاظمین می رفت ومرقد امام کاظم وامام جواد «علیه السلام » را زیا رت می کرد .او تعریف کرده است «مقداری خمس بر عهده ام بود .بخاطر همین ،بغد از دادن سهم خمس به کاظمین رفتم وآن دو امام بزرگوار را زیارت نمودم وبعد ،از کاظمین رفتم آن دو امام بزرگوار را زیارت نمودم مبعد ،از کاظمین به ذسمت بغداد حرکت کردم .مقداری از راه را رفته بودم که با سیدی بزرگوار روبرو شدم . او عمامه ای سبز ر سر داشت وبر گونه اش خالی مشکی آشکار بود .نز دیک من آمد وسلام کرد . به گرمی به من دست داد ومرا در آغوش کشید وبه من فرمود :« خیر است کجا می روی ؟» گفتم :« زیارت کرده واینک عازم بغداد هستم ».گفت :«شب جمعه است برگرد به کاظمین تا گواهی دهم که از دوستان جدم امیرالمومنین علیه السلام واز دوستان ما هستی ».گفتم :«مرا از کجا می شناسی و(از کجا می دانی من دنبال کسی بودم که در حرم مطهر گواهی دهد من از دوستان امیر المومنین هستم )؟گفت «چگونه کسی که حق مرا به وکلایم می رساند نشناسم ؟» گفتم :«کدام حق ؟»فرمود :« همان حقوقی که به وکیلم دادی ».گفتم «وکیل شما کیست ؟» فرمود : «شخ محمد حسن (نام یکی از مراجع ان زمان ، که من خمس خودرا به او داده بودم ).شگفت زده شدم .فکر کردم شاید از دوستان قدیمی است و من فراموشش کرده ام ،چون او مرا با اسم صدا می زد .در این مساله هم مانده بودم که این سید چگونه بزرگترین علما را وکیل خود می خواند .باهم صحبت هایی کردیم تا به کاظمین رسیدیم . کنار در ورودی ایستادیم . فرمود :«زیارت بخوان »،گفتم :«سرورم !من نمی توانم خوب بخوانم ». برایم زیارت نامه خواند .به تک تک امامان سلام گفت وپس از نام مبارک امام عسکری علیه السلام رو به من کردو گفت : «آیا امام زمانت را می شناسی ؟» گفتم : «بله می شناسم » فرمود ک«پس به اوسلام کن ». گفتم : السلام علیک یا صاحب الزمان یابن الحسن !» تبسم کرد وفرمود :« علیک السلام ورحمة الله وبرکاته »
-ارتباط كلامي مستقيم و دوسويه:
بهترين ارتباط ، ارتباطي كه كلامي مستقیم و دو طرفه باشد وبه وصال تبدیل شود تأثيرات مؤجزه آثايي به همراه دارد که سالک هیچ گاه از امام خود بریده وجدا نیست.
خداوند متعال در قرآن میفرماید:« یَا اَیُّهاَ الَّذِین آمَنُوا اِصبِروا وَصَابِروا وَ راَبِطُوا».
ای کسانی که ایمان آورده اید (در برابر مشکلات وهوس ها ) استقامت کنید ودر برابر دشمنان نیز پایدار باشید وخود را آماده ومجهز سازید .
منظور از « رَابِطُوا»در آیه مربوطه ؛یعنی رابطه برقرار کنید ، با چه کسی رابطه برقرار کنیم؟ کسی که انسان را از ضلالت وگمراهی به صراط مستقیم سوق بدهد ونقش هدایت گری دارد ،خدامی فرماید ائمه آن کسی نیست جز ائمه اطهار « علیهم السلام ». رَابِطُوا عَلَی الأَئِمّه؛ و« رَابِطُوا مَعَ المَهدی علیه السلام » با حضرت مهدی علیه السلام رابطه برقرارکنید.چرا هر نوع ارتباطی که بخواهی با خدا برقرارکنید ،ازطریق اینها می توانی برقرار کنید برو در خانه امام زمان علیه السلام چرا که امام زمان علیه السلام عین الله است ،لسان الله است .وبرای ماحرف می زند.اگر می خواهی رحمت خدا را به سمت خود جلب کنی ،دست رادر دست امام زمان علیه السلام بگذاروقلبش را بدست آورواز ولایت فاصله نگیر ومطیع ولی امرحجت برحق حضرت بقیّة الله الاعظم ارواحنا له الفدا باش تادر حضورش بار یابی .
کبوتران منتظرسعی می کنند دربرنامه سلوک مهدوی خویش یک نوع رابطه وپیوند ویژه ای با امام عصر «ارواحنا له الفداء» داشته باشند ، ارتباطی عمیق وناگسستنی ؛ تابتوانند بهره بیشتری ببرند.آنها روز به روزخود را بیشتردر دامن ولایت قرار می دهند ،تا با معرفت ازمعشوقش کسب فیض نمایند و به درگاه عبودیت رهنمون شوند .
به نور معرفت کن دیده روشن که تا بتوانی اش هر لحظه دیدن
سيد عبدالكريم كفاش هفته ايي يك بار به محضر امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) مي رسد . چگونه مؤفق به ديدار امام زمان (علیه السلام) شد ؟ فرمود : من يك شب پيغمبر را در عالم رؤيا زيارت كردم گفتم : يا رسول الله (صلّی اللّه علیه وآله وسلّم) ، من خيلي علاقه دارم خدمت آقازاده شما برسم چه كنم ؟ جدم فرمود : سيد عبدالكريم ، فرزندم ، روزي دوبار ؛ اول صبح و اول شب مي نشيني و براي حسينم گريه مي كني ، اگر مي خواهي خدمت امام زمان (عج) برسي اين برنامه را انجام بده . مي گويد : من از خواب بيدار شدم ، اين برنامه رايك سال ادامه دادم ، صبح ها مي نشستم خودم براي خودم روضه كربلا مي خواندم ، غروب مي نشستم مقتل مي خواندم و گريه مي كردم . يك سال كه از اين جريان گذشت ، ديدم ديگر راه باز شد . امام زمان (علیه السلام) يكي از عبادت عاليه و اعمالش همين است . اول صبح و دم غروب گريه مي كند براي امام حسين (علیه السلام) اگر كسي اين كار را انجام داد با امامش همراه مي شود .
دیده ای خواهم که باشد شه شناس

تاشناسد شه رادرهر لباس
[تصویر:  -%D8%B7%D8%A7%D9%88%D9%88%D8%B3-%D8%A7%D...%D9%87.gif][align=center]
پاسخ
بنام الله/// من تو جم کمی محافظ کارم چون دوست ندارم اعمالم ریا محسوب شود اما همیشه برای امام حسین و امام مهدی گریه میکنم حتی موقع رانندگی اوایل اهنگ غمگین خیلی دوست داشتم اما العان به جز مداحی امام زمان هیچ ترانه ای حتی مجاز نمیتوانم گوش کنم دست خودم نیست و بسیاری کارهای دیگر که در خلوت دارم / اما هرگز برای دیدن امام این کارها را نمیکنم دیدن امام چه سودی برای او دارد وقتی من نصف وجودم را دنیا فراگرفته خدایا من نمیخواهم امام را ببینم اگر دیدم جای غصه بیشتر دارد مگر میشود امام را دید باز در نبود و ندیدن او زندگی کرد / خدایا من حاظرم هرگونه ملاقات با امام زمان را به تو بدهم فقط امامم زود تر ظهور کند ولبخند بر لبانش نشیند. عبدالکریم کفاش هرچقدر مرد بزرگی بود که چنین عنایتی متوجه او شد اما به نظر من به کم قناعت کرد باید کاری میکرد که امام زمان ظهور کند البته شاید هم وقتش نبود توانش را نداشت به هر حال خوش به حالش خدایا چشم تمام مومنان را به جمال گل نرگس روشن بفرما امیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییین
چه خوش است که یار مهدی باشم///هرلحظه سرقرارمهدی باشم///فرقی نکند برای من فرمانده///یارفتگرسپاه مهدی باشم///
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آخرین موضوع‌ها
گناهی که با سرعت 120 از ک...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: 4490279221
۱۳۹۸/۰۸/۱۹
» پاسخ: 3
» بازدید: 1954
فقط برای خدا
انجمن: