امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
علل ناسازگاري همسران در خانواده
#1
ui:
علل ناسازگاری و اختلافات همسران هر چند به قول معروف دعوای زن و شوهر نمک زندگی است و بروز اختلافات خانوادگی تا حدودی عادی و طبیعی است؛ اما اگر این اختلافات به صورت صحیح مدیریت نشده و به ناسازگاری و تنش تبدیل شود، آسایش و آرامش از دست رفته و زندگی به جهنم تبدیل می شود. اساساً هیچ زن و شوهری را نمی توان یافت که به دنبال شادکامی و شیرینی زندگی نباشند؛ اما عوامل بسیاری دست به دست هم می دهند و اختلافات و ناسازگاری ها را به وجود می آورند که با آگاهی و پیش گیری به موقع از آن ها، می توان لذت زندگی مشترک و خوشبختی را بیش از پیش احساس کرد. برخی از آن علل و عوامل عبارتند از:
1ـ ازدواج تحمیلی؛ ازدواج هایی که با فشار و اصرار والدین صورت می گیرد، به دلیل نبود عشق و علاقه لازم بین زوجین دوامی نخواهد داشت و اختلافات و ناسازگاری های زیادی را در پی خواهد داشت.
2ـ فریب کاری ها و وعدهای دروغ پیش از ازدواج.
3ـ هم کفو نبودن و عدم سنخیت فرهنگی؛ زن و شوهری که از نظر سطح فرهنگ، اقتصاد، تحصیلات، دینداری، میزان سن، علاقه ها و سلیقه ها، نوع زندگی خانوادگی و ... با هم تناسب و هماهنگ نباشند، غالباً با مشکلات و تنش های زیادی مواجه خواهند شد.
4ـ عدم درک متقابل و آشنایی با خصوصیات یکدیگر؛ عدم شناخت روحیات، علایق، طرز بینش و تفکر، خصلت ها و ویژگی های خاص هر یک از همسران توسط دیگری، یکی از عوامل بسیار جدی در ناسازگاری ها می باشد.
5ـ عدم آشنایی با آئین همسر داری و توجه نکردن به وظایف و حقوق یکدیگر؛
6ـ بد اخلاقی و بد رفتاری؛ بداخلاقی و پرخاشگری زن و شوهر به یکدیگر، بد زبانی نسبت به هم و احترام نگذاشتن آن ها به یکدیگر، روابط حسنه آنها را تبدیل به نزاع، درگیری و مشاجره و در نهایت جدایی می کند.
7ـ ضعف ایمان، بی تقوایی و بی عفتی؛ ضعف ایمان و بی تقوایی موجب مسئولیت ناپذیری، گناه و بی بند و باری، رعایت نکردن عفاف و پاکدامنی و در نهایت از هم گسیختگی خانواده می شود. هوس رانی، نگاه های آلوده، بی حجابی و بد حجابی، زندگی مختط و فساد انگیز علاوه بر حرمت شرعی، حس وفاداری به همسر را تضعیف و در نتیجه باعث بروز اختلاف و کشمکش بین زن و شوهر می گردد.
8ـ بدبینی و سوء ظن؛ ابتلا به بیماری بدگمانی، قلب انسان را تیره و تار می کند و باعث می شود بی جهت نسبت به اعمال و رفتار همسرش بی اعتماد شده و درباره او احتمال خیانت دهد. این بدبینی زندگی را تلخ و موجب ناسازگاری می شود.
9ـ توقعات و انتظارات بی جا؛ انتظار این که همسرمان همان گونه که ما می اندیشیم و رفتار می کنیم باشد.
10ـ عدم راستی و صداقت؛ صداقت از مهم ترین سرمایه های زندگی است که اگر نباشد پایه های آن لرزان است.
11ـ عیب جویی و مقایسه کردن همسر با دیگری؛ مقایسه کردن مرد همسرش را با زنان دیگر، باعث می شود که امتیازات و زیبایی های زن خودش را نبیند و این کار موجب حساسیت های منفی نسبت به همسر و سرزنش یا تحقیر وی شده و تضعیف روابط، کدورت ها، عداوت ها و اختلافات را در پی خواهد داشت.
12ـ عدم تأمین نیازهای غریزی و جنسی؛ ناخرسندی از روابط (نحوه یا میزان) جنسی، نارضایتی از زندگی خانوادگی را در پی دارد. در بسیاری از موارد، تندخویی و پرخاشگری مرد، ریشه در عدم رضایت او از رابطه جنسی با همسر دارد؛ چرا که در سایه ارضای میل جنسی علاوه بر تأمین نیاز جسمانی، فرد از لحاظ اخلاقی، فکری و روانی به آرامش می رسد که حتی به راحتی از بعضی از ناهماهنگی ها در زندگی زناشویی که رخ می دهد، چشم می پوشد.
13ـ عدم توجه به آراستگی و زیبایی ظاهری و وضع لباس و آرایش نکردن زن به همسرش.
14ـ بی مهری و ابراز نکردن محبت؛ ملاط زندگی عشق و محبت است. اگر مهر و محبت در خانواده کم رنگ شود، انگیزه زندگی نیز از بین می رود.
15ـ دخالت های بی جا و ناروا از طرف خانواده های زن و مرد و وابستگی شدید آن ها به والدینشان.
16ـ خود خواهی و انحصار طلبی؛ برخی از همسران، به خصوص زنان می خواهند تمام اوقات، فکر و کار همسرشان را به تصاحب خود درآورند، به طوری که دوست دارند بخشی از وقت خود را به مطالعه یا ارتباط با دوستان و بستگانشان اخصاص دهند.
17ـ عدم توجه زن به نقش مدیریتی مرد و عدم تبعیت و نافرمانی زن از شوهر.
18ـ خسیس بودن مرد؛ بعضی از مردان با وجود مال و ثروت، می ترسند که مبادا پولی از آن ها کم شود و برای راحتی همسر و فرزندانشان پول خرج کنند.
19ـ عدم احترام به خویشاوندان به خصوص پدر و مادر یکدیگر.
20ـ بیکاری، فقر و مشکلات اقتصادی و عدم قناعت در زندگی.
21ـ عدم رعایت حال همسر به خصوص در دو زمان، الف) انعقاد نطفه تا پایان شیردهی؛ ب) عادت زنانگی (رگل).
22ـ عدم توجه زن به نقش خانه داری و فرزند پروری خود در خانه و اشتغال آن ها در بیرون از خانه.
23ـ پایین بودن سطح تحمل و عدم گذشت در زندگی؛ اگر زن و شوهری سختگیر باشند و از خطاهای یکدیگر چشم پوشی نکنند، زندگی به جهنم تبدیل می شود.
24ـ عدم مدیریت صحیح و نبود نظم و برنامه در زندگی، عدم توجه به مشاوره، مشارکت و سهیم بودن در زندگی، انعطاف ناپذیر و خودرأیی.
25ـ معاشرت های نا مناسب و چشم و هم چشمی ها.
26ـ رفتارها و صفات اخلاقی زشت مثل: سخن چینی، توهین، و تحقیر یکدیگر، طعنه و زخم زبانها، لجاجت، حسادت و عادات نا مناسب مثل وسواس.
دیده ای خواهم که باشد شه شناس

تاشناسد شه رادرهر لباس
[تصویر:  -%D8%B7%D8%A7%D9%88%D9%88%D8%B3-%D8%A7%D...%D9%87.gif][align=center]
پاسخ
#2
بنام الله/// اگر به زندگی ائمه و حتی نبی مکرم اسلام نیز توجه کنیم شاهد بسیاری از ناسازگاری ها و دعواهای خانوادگی می باشیم که از جمله دلایل مهم این اختلافات میتوان به موارد زیر اشاره نمود با این تفاوت که در مورد ائمه کل ایرادات یک طرفه و از سمت زوجه بوده و امام و یا نبی بری از تقصیر است / ایراداتی که عبارت است از 1.عدم اعتماد 2.انتظار بیجا3.نگرانی بیش از حد از اینده4حسادت و چشم هم چشمی5.عدم رضایت از داشته ها و نا شکری 6.عدم صبر و مدارا و فرو کشیدن خشم 7.عدم نگاه معنوی و دور اندیشی 8.عدم علاقه قلبی9.فشارهای مادی و معنوی بر خانواده و در تنگنا قرار داشتن که باعث درگیری می گردد 10عدم گذشت و ایثار/ اینها مهم ترین عوامل اندکه باعث بی وفایی دورویی.پنهان کاری ودروغ گویی وتک روی میشوند / هر خانواده برای رسیدن به سعادت مطلوب نیاز به الگو دارد نیاز به طرح دارد هم الگو وجود دارد و هم طرح ان مهم ترین عامل ارامش در هر خانواده بدین شرح است/ توکل به الله/قناعت/رضایت وشکر داشته ها/ترک توقعات بی هنگام/گذشت و وفاداری و صبر/ البیته سخن بسیار است اما کم گوی گزیده گوی مطلب بقول اهل ادب
چه خوش است که یار مهدی باشم///هرلحظه سرقرارمهدی باشم///فرقی نکند برای من فرمانده///یارفتگرسپاه مهدی باشم///
پاسخ
#3
امروزه چشم و هم چشمی و مقایسه دلیل اصلی ناسازگاری هاست در حالی که هیچ زندگی ای برای شما نخواهد بود مگر زندگی خودتان و با دعوا ها و کشمکش ها در خانه کسی امکانات خود را به شما نمیدهد بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر و درمان و تغییر نگرش خود حتما به یک مشاوره ازدواج  مراجعه نمایید.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آخرین موضوع‌ها
طراحی قالب مهدی بلاگ
انجمن:
آخرین ارسال توسط: susan62
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
» پاسخ: 4
» بازدید: 5023
آیا دوره های شما رو آموزش...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: 11890665
۱۳۹۸/۱۱/۲۰
» پاسخ: 0
» بازدید: 28
میوه خشک کردن
انجمن:
آخرین ارسال توسط: packationmachinery
۱۳۹۸/۱۱/۰۸
» پاسخ: 0
» بازدید: 29
راه اندازی یک شغل خانگی ب...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: packationmachinery
۱۳۹۸/۱۱/۰۷
» پاسخ: 0
» بازدید: 25
تربیت کودکانمان 1
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 1
» بازدید: 1822
ریشه های اختلافات خانوادگ...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 8
» بازدید: 7306
آسیب شناسی خانواده
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 1
» بازدید: 1451
آسیب شناسی خانواده
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 1
» بازدید: 1496
تاثیر افراد بر خانواده
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 1
» بازدید: 1393
آسيب شناسي خانواده در غرب
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 2
» بازدید: 2466