امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خانواده مطلوب مهدوی
#1
الف : قداست خانواده مهدوی
GOL
والاترين هدف ازدواج، به عنوان يك نياز، برخوردار شدن از آرامش روان و آسودگي خاطري است كه خود لازمه‌ي اعتلاي وجود، شكفتن همه‌ي قابليت‌ها، همگامي و همراهي در مسير رشد و كمال و نيل به اخلاص و فلاح است و همه‌ي انديشه‌ها و برداشت‌هاي ديگر در قلمرو ازدواج و تشكيل خانواده فروعي است بر اين اصل. از اين رو توجه به همين اصل بنيادي،يعني آرامش روان و آرامش بخشيدن و آرامش گرفتن زن و مرد مهدوي مي‌بايست در انتخاب همسر و ازدواج مد نظر قرار گيرد. پر واضح است كه رسيدن به ساحل آرام زندگي و بهره‌مند شدن از سرچشمه‌ي آرامش روان، انتخاب همسري است همراه، همراهي است هم انديشه، هم انديشه‌اي است خداجو، خداجويي است حقيقت گو و صبور و صبوري است كه وجود آرامش بخشش آميزه‌اي است از مهر و محبت و عطوفت و منطق و استواري.
لذا همسران مطلوب و مهدوي ياور كساني هستند كه در زندگي خانوادگي مهدوي از بيشترين آرامش رواني برخوردار هستند و وجودشان ارزشمندترين منبع محبت و رحمت است. به همين دليل همسران مهدوي موحد، آزاده، خداجو، شاكرانه و مخلصانه به خاطر خدا و محبوبش حضرت ولي عصر« ارواحنا له الفداء» در طريق نيل به فلاح، همواره پرمعناترين محبت‌ها را در طول زندگي و در شرايط و موقعيت‌هاي گوناگون، در جواني و پيري، خوش و ناخوشي، سختي و عافيت، تنگدستي و راحتي، سفر و حضر، ناكامي و كامروايي، خلوت و جلوت تقديم يكديگر مي‌كنند.GOL
رفتار محبت آميز رفتاري است همراه با ايثار، قرباني كردن هوسها و كشش‌هاي نفساني، فدا كردن ميل‌هاو منفعت‌ها تحمل سختي‌ها و لب فروبستن‌ها، سوختن و روشني بخشيدن، تشنه ماندن و در انديشه‌ي سيراب كردن ديگران هستند. همسران مهدوي با تبلور زيباترين جلوه‌هاي شجاعت و دور از هرگونه تحقير و استهزاء، بدزباني و ناسزاگويي، تهمت و افترا، دروغ، دورويي و نفاق، غيبت و موزيگري، سوءظن، بدبيني، كتمان حقيقت، تزوير، خيانت مي‌باشند. همسران منتطر احساس قدرداني و حق‌شناسي، صداقت عدالت، صبوري، گذشت و ايثار، شجاعت همدلي و احسان، تشكر از زحمات و رفتار مطلوب ديگران، عدالت در رفتارهاي فردي و اجتماعي، عدالت در نگاه كردن، عدالت در سخن گفتن و عدالت در حق شناسي است. همسران منتظر، رفتار صبورانه در انجام عبادتي همچون نماز، روزه، دادن خمس و زكات، صبوري در فروبردن خشم، مقابله با كشش‌هاي هواي نفس و اجتناب از گناه، صبوري در خسران‌ها و مصيبت‌ها، صبوري در بيماري‌ها و حوادث، دارند. همه اين موارد از رفتار محبت آميز همسران مهدي ياور مي‌باشد.GOL
همسران مهدوي داراي رفتارهاي محبت آميز يعني گذشتن از مرز خودبيني‌ها تكرودها و كجرویها، همدل و همراه شدن با همسر و همسفر راه است .
همدلي همسران يعني هم پيمان شدن در پيمودن مسير رشد و كمال و پرهيز از ايستايي و پوچ انديشي و عادت هاي نامطلوب فكري يكي ديگر از ويژگي هاي همسران مهدوي احسان و نيكي است : هديه دادن به همسر ، آن هم از سر صدق و صفاي دل و براي ابراز سپاس از نعمت خداوندي و به نشانه محبّت و مودّت است احسان در هديه دادن خلاصه نمي شود .
احسان خوش زباني و خوش اخلاقي رفتار پسنديده ، امربه معروف و تشويق يكديگر به امور خير ، نهي از منكروبازداري همديگر از آسيب پذيري ها ، نا خوشاينديها ، زشتيها و صله ارحام است .
آن همسر فهيم و صبوري كه بي هيچ منت و چشمداشت و ريا بر همسر و همراه خود احسان مي كند به تدريج همه وجود اورا مسخر خويش نمود . بي نياز از هر تحّكم و رفتار آمرانه بر دل و قلبش حكمراني مي كند.
اَلاِحساَن مَحَبَّه : احسان هم محبت و مودت است . GOL
از محبت همسران برتر شوند وز محبت برتران همسر شوند
خانواده مهدوي با تقويت ارتباط با امام زمان (علیه السلام)شرايطي متعال و به دور از هر افراط و تفريطي راتجربه خواهندكرد و به زندگي مهدوي صفا مي بخشند . زندگي با محبّ حيّ و حاضر را زندگي مهدوي مي گويند كسي كه خود را وقف امام زمان (عجل اللّه تعالی فرجه الشریف ) مي نمايد و همه نيروها و توانها و امكاناتش را در راه امام صرف و خرج مي كند . نفس كشيدن باياد حضرت و خود را وقف امام زمان (عجل اللّه تعالی فرجه الشریف ) كردن شالوده اساس اين زندگي است ما، اما مي داريم كه بر همه احوال ما آگاه است و هيچ چيز در اين جهان گستر از نگاه نافذ او پوشيده نيست . همه ارزش ما اوست ، او رمز حيات و هويت ماست . اگر او بخواهد هيچ چيز و هيچ كس نمي تواند به ما آزار و اذيت برساند اواز ما غافل نيست غفلت نكردن از او زندگي مهدوي است .همه زندگي ها بر اساس اخلاق ،‌رفتار و اعتقاد است ، هويت مهدوي يافتن يعني حياتي كه روش ، منش، كنش ، نگرش و تبيين آن براساس آموزه هاي مهدويت باشد ، زندگي مطلوب مهدوي است. و زندگي مهدوي يعني زندگي طيّبه يا همان زندگي محمد و آل محمد است
(اَللَّهُمَّ اجعَل مَحیَایَ مَحیَای محمّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد)GOL

[تصویر:  hou1939.jpg]

1- عشق مقدس
اگرشيطان از دريچه شهوت و غضب از دريچه نفس و زينت‌هاي دنيا داخل مي‌شود و اظهار مي‌دارد: لَأُغوِيَنَّهُم وَلَأُزَيِّنَنَّ لَهُم : كه هر آينده آنها را اغوا مي‌كنم و براي آنها زينت مي‌بخشم.
پس زن منتظر بايد با بصيرت و معرفت، راه شيطان را بست و همزمان به تأميين نيازها پرداخته و به ازدواج و تشكيل خانواده روي آورد. زن منتظر به لحاظ لطافت و حساسيت روح، مسئول تنظيم آرامش و صفاي خانواده مي‌باشد خداوند متعال در قرآن كريم مي‌فرمايد:
"وَ مِن آَيَاتِهِ أَن خَلَقَ لَكُم مِن أَنفُسِكُم أَزوَاجاً لِتَسكُنُوا اِلَيهَا"
از نشانه‌هاي پروردگار اينست كه همسري از خودتان آفريد تا نزد او آرام گيريد.
نكته اول:
در بيان قرآني نمي‌گويدهمسري با همسر آرام مي شود ، كه مي گويد لِتَسكُنُوا اِلَيهَا ، نه لَتَسكُنُوا بِهَا. آدمها و تمامي دنيا نمي توانند دل بزرگ يكديگر را پر كنند بلكه در كنار يكديگر و همسو و همراه يكديگر به تعادل . سكوني دست مي يابند .
نكته دوم :
لباس و پوششي است كه ازدواج براي دو طرف مي آورد، "هُنَّ لِبَاسٌ لَكُم وُأَنتُم لِبَاسٌ لَکُم " اگر مردي بر اثر ضعف نفس و يا برخورد مشكلات و خستگي روح ،عصباني شود بر يك بانوی منتظر و با بصيرت لازم است بيش از آنكه خود را رقيب حساب كند همانند يك پرستار دلسوز به فكر آرام كردن روح وروان شوهر و اهل خانه باشد. و تمام بدي هاي آنها را بپوشاند و زخمهاي آنها را ببندد در واقع آنجا كه با محبت و علاقه شكل مي گيرد ، تو با عيب گويي و بازگردن زخمها شروع نكني و با مدارا و درمان و پنهان كردن و پوشاندن آن از شيوع و گسترش آن جلوگيري نمايي تا شماتت ها كنترل شود و دور از دشمني ها و حسادتها وشماتت ها و تحقيرها مداوا و درمان صورت پذيرد .
اساس محبت و علاقه ، باعث پوشش و درمان مي شود و خَيرُالسَّاتِريِن ،
«بَل لِأَنَّكَ يَارَبِّ خَيرُالسَّاتِرِين » آنجاست كه پوشاندن ، به درمان كمك مي كند و اما اگر پوشاندن به گسترش درمان نينجامد ، اين ستر و پوشش و اين لباس ونهفتن ، كار خوبي نيست ، كه كارساز نيست و ضايعات بيشتري مي آورد .
نكته سوم :
حرث و بهره برداري «نِسَاءُكُم حَرثٌ لَكُم»
حرث و كشاورزي و يا حرث و كشتزار و ياحرث و كشته آدمي است ،و ازدواج ،اين حاصل ها را مي سازد و جمع مي كند و نگه مي دارد . كسي كه زميني دارد و نيازي دارد كه اينها را زياد كند و بارور سازد ، بايد آفت زدايي داشته باشد ، بايد زمينه سازي داشته باشد و شخم و شيار را آورده باشد ، بايد نظارت داشته باشد تا علف ها سبز نشوند و دهان هاي مزاحم نيروي زمين را نبرند و توان بذر را نگيرد و بايد پس از اين همه ،حاصل را جمع كند و نگهداري نمايد. ازدواجي كه هر دو طرف بيدار و با بصيرت باشند هيچ مشكلي ندارد ، حتي اگر يكي از دوطرف بيدار و حليم و فعال باشد مي تواند كارگشا باشد .اما اگر دو طرف بي توجه باشند ، نه آفت ها را بشناسند و نه زمينه ها را آماده كرده باشند و نه حاصل را جمع آوري نموده باشند ، ناچار شيطان صفت ها و چپاول گرها ، حاصل آنها را مي ربايند و بهره ها را به يغما مي برند .
در نتيجه فوائد ازدواج
ازدواج با همسر شايسته و بابصيرت موجب آرامش روحي و سلامتي جسمي انسان است و موجب حفظ دين ، بهترين لذت براي انسان ، موجب طهارت معنوي ، افزون شدن ارزش نماز و معنويت ،نيكو شدن اخلاق و مروّت ، روزي فراوان ، رشد و بالندگي ،كنترل و ارضاء شهوت جنسي بلوغ روحی ، اولاد سالم و صالح و موجب خشنودي خداوند متعال و سبب مباهات پيامبر اكرم (ص)به اولاد صالح مي گردد.
دیده ای خواهم که باشد شه شناس

تاشناسد شه رادرهر لباس
[تصویر:  -%D8%B7%D8%A7%D9%88%D9%88%D8%B3-%D8%A7%D...%D9%87.gif][align=center]
پاسخ
#2
خانواده ای که در کنار یکدیگر احساس آرامش داشته باشند و در کنار هم لذت ببرند از بهترین خانواده ها هستند و مشاوره خانواده  میتواند به خانواده ها راهکار های مهم و کاربردی را که در طی سالها تجربه و مطالعه کسب کرده است آموزش دهد
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آخرین موضوع‌ها
طراحی قالب مهدی بلاگ
انجمن:
آخرین ارسال توسط: susan62
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
» پاسخ: 4
» بازدید: 5023
آیا دوره های شما رو آموزش...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: 11890665
۱۳۹۸/۱۱/۲۰
» پاسخ: 0
» بازدید: 28
میوه خشک کردن
انجمن:
آخرین ارسال توسط: packationmachinery
۱۳۹۸/۱۱/۰۸
» پاسخ: 0
» بازدید: 29
راه اندازی یک شغل خانگی ب...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: packationmachinery
۱۳۹۸/۱۱/۰۷
» پاسخ: 0
» بازدید: 25
تربیت کودکانمان 1
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 1
» بازدید: 1822
ریشه های اختلافات خانوادگ...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 8
» بازدید: 7306
آسیب شناسی خانواده
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 1
» بازدید: 1451
آسیب شناسی خانواده
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 1
» بازدید: 1496
تاثیر افراد بر خانواده
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 1
» بازدید: 1393
آسيب شناسي خانواده در غرب
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 2
» بازدید: 2466