امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
-آسيب شناسي خانواده ايرانی
#1
در ايران نيز خانواده از اين آسيب ها در امان نبوده . زيرا آسيب زماني براي يك نهاد مطرح كه نتواند كاركردهاي مورد انتظار را محقق كند يا در آستانه انحلال قرار گيرد لذا زندگي زوجين در آغاز ازدواج معمولا همراه با صلح و دوستي و آرامش است ، ليكن هفته ها و ماه هاي بعد ، گاه برخوردها ، حسابرسي ها وستيزه ها شروع مي شود و مسائل و مشكلات بروز مي كند . اينجاست كه رهبر معظم انقلاب حضرت آيت الله خامنه ايي (مدظله عالي) نسبت به نقش زن و شوهر فرمودند :
از هرچيزي كه محيط خانواده را متشنّج و دچار افسردگي و هيجان هاي بي مورد نمايد اجتناب كنيد. اگر خداي ناكرده در محيط خانواده بي محبتي و عدم اطمينان باشد مال هر دو طرف است .
بحث آسیب زمانی برای یک نهاد مطرح می شود که نتواند کارکردهای مورد انتظار را محقق کند یا در آستانه انحلال قرار گیرد ، به همين دليل در ادامه به بررسي عوامل ايجاد اخلال و ضعف در کارکردها و نيز عناصر زمینه ساز فروپاشی نهاد خانواده مي پردازيم. بر همین اساس ابتدا ضعف های کارکردی خانواده را بر اساس آنچه از کارکردهای حداقلی و حداکثری خانواده در دست داریم، بر می شمریم:
• افزایش آمار طلاق[5]، به عنوان مغبوض ترین حلال الهی و کاهش درخواست برای ازدواج و افزایش سن ازدواج نشان می دهد نهاد خانواده به هر دلیل نتوانسته احساس رضایتمندی را در زوجین ایجاد کند یا بر مطلوبیت آزادی های فردی و کسب موفقیت های اجتماعی و شغلی، غلبه کند.
• آمار بالای زنان متقاضی طلاق نسبت به گذشته نشان می دهد میزان رضایتمندی زنان از زندگی در نهاد خانواده بیش از مردان کاهش یافته است.
• شیوع طلاق عاطفی بین زوجین كه به عنوان یک آسیب جدی از سوی کارشناسان مطرح می شود[6] ، از فقدان ارضای نیازهای عاطفی و روانی زوجین در کانون خانواده، حکایت دارد در حالی که بر اساس آموزه هاي دين ،بايد سکونت و آرامش و مودت و رحمت بر این فضا حاکم باشد.
• به گفته کارشناسان، بسیاری از طلاق ها به دلیل مشکلات در روابط جنسی رخ می دهد حتی اگر زوجین، این علت اصلی را پنهان نگاه دارند. بنابراین یکی از اصلی ترین کارکردهای نهاد خانواده برای زن و مرد دچار ضعف می باشد. نزدیک به 40 درصد زنان از اختلالات جنسی در روابط زناشویی رنج می برند و آمار اختلالات جنسی در حدود 8/9 درصد است.[7]
• اختلاط نقش ها در خانواده باعث شده بسیاری از وظایف پدری، شوهری، مادری و همسری معطل بماند و زوجین نتوانند به خوبي از عهده ایفای نقش طرف مقابلشان برآیند. مردان در خانواده از احترام و قدرت عمل برخوردار نبوده و جایگاه ضعیفشان آنها را نسبت به وظایفشان دلسرد می کند. زنان با نيل به جایگاهي برابر با مردان مجبورند باری بیش از توانشان به دوش بکشند و نباید مانند گذشته انتظار حمایت همه جانبه ازهمسرشان داشته باشند.
خانواده که اولین و مهمترین نهاد برای تولد و پرورش فرزندان محسوب می شود، در امر تربیت و انتقال ارزشها و برقراری رابطه سالم و موثر با نسل بعدی دچار مشکلات متعددی شده است. گسست نسلها ،به عنوان یک معضل جهانی ، از سوی برخی کارشناسان داخلی به عنوان مشکل پیش روی جامعه و خانواده ایرانی مطرح می شود. از یک سو ارزشهای والدین به دلیل تغییرات عمیق در نظام ارزشی و اجتماعی برای فرزندان قابل پذیرش نیست و از سوی دیگر شیوه کارآمدی برای انتقال ارزشها از سوی والدین اتخاذ نمی شود. آنها از بودن در کنار یکدیگر لذت نمی برند. فرزندان به والدین احترام نمی گذارند و آنان را به عنوان راهنما و کنترل کننده در زندگی نمی پذیرند.

در گذشته خانواده ها به ویژه زوج های جوان از حمایت خویشاوندان در کلیه مراحل زندگی و مشکلات احتمالی مانند نیازهای مالی یا اختلافات خانوادگی، برخوردار بودند. هر چند این
حمایت ها گاه رنگ دخالت به خود می گرفت و مخل زندگی می شد اما در بسیاری موارد به استحکام خانواده و ارضای نیازهای عاطفی می انجامید. امروز خانواده ها هیچ کس را در
حریم خصوصی زندگی شان وارد نمی کنند و به دنبال منابع دیگری برای پر کردن این خلاء حمایتی هستند که کارآمدی لازم را ندارد.

بر اساس مطالعات و تحقيقات انجام شده آسيب هاي گوناگوني كه استحكام و سلامت خانواده منتظر را تهديد مي كند عبارتند از :
-_ طلاق
منفورترين حلال ها در نزد خداوند طلاق است.
قال رسول الله (صلی الله علیه وآله وسلم) :
« ما اَحَلَّ اللهُ شيتَاً اَبغَضُ اِلَيهِ مِنَ الطَّلاق »
پيامبر اسلام (صلی الله علیه وآله وسلم)فرمودند:
« خداوند چيزي را حلال نكردكه در عين حال آنرا دشمن داشته باشدمانند طلاق »
افزايش آمار طلاق بعنوان مبغوض ترين حلال الهي در نزد پروردگار شمرده شده است كه 80 % طلاق
به پيشنهاد زنان صورت مي گيرد و مهمترين عامل طلاق ضعف اصول اخلاقي طرفين يا يكي از آن دو
مي باشد.
- فقدان ارضاي نيازهاي عاطفي رواني بين زن و شوهر در كانون خانواده ، حكايت دار د در حالي كه براساس آموزه هاي دين بايد سكونت و آرامش و مودت و رحمت بر اين فضا حاكم باشد .
- شيوع طلاق عاطفي بين زوجين كه بعنوان يك آسيب جدي از سوي كارشناسان مطرح مي شود كه موارد طلاق عاطفي در خانواده كم نيست . طلاق عاطفی چیست؟
طلاق عاطفی، پدیده ای ثبت نشده اما پنهان
طلاق در لغت به معنی گشودن گره و رها كردن است و در زندگی زناشویی طلاق یعنی از هم پاشیده شدن زندگی یا از بین رفتن تعادل در زندگی و پدیدار شدن رنج و عذاب برای فرزندان.
تبعات طلاق منحصربه خانواده نیست بلكه باعث متزلزل شدن جامعه نیز می شود. امروز ما شاهد روند روبه رشد این معضل اجتماعی هستیم و خانواده كه اصلی ترین نهاد اجتماعی است در معرض پیامدهای ناگوار پدیده طلاق قرار دارد.
یكی از مهمترین انواع طلاق، طلاق عاطفی است كه در هیچ كجا به ثبت نمی رسد و نمود عینی ندارد اما مهمترین نوع طلاق است كه كودكان زیادی از آن رنج می برند. در چنین خانواده هایی یك تشنج روانی حكم فرماست.
این مورد مربوط به خانواده هایی است كه به علت مسائل سنتی و عرفی كه حاكم بر عقاید آنهاست یا برخی باورهای نادرست و نگرش های منفی جامعه نسبت به زنان مطلقه، ترس و نگرانی از تنهایی، از دست دادن فرزندان و یا ناتوانی در تامین نیازهای زندگی تصمیم می گیرند كه به اجبار زیر یك سقف زندگی كنند. در چنین اوضاع نابسامانی، زن انزوا طلبی اختیار كرده و خود را شریك زندگی نمی داند و تنها به دلیل شرایط اجتماعی، خانوادگی و فرهنگی به زندگی ادامه می دهد.
بسیاری از زوج ها با هم زندگی می كنند ولی از وجود و درون هم خبری ندارند، این قطع روابط عاطفی عوامل پنهان و ناگفته های بسیاردارد.
این طلاق های عاطفی كه در خیلی از خانواده ها وجود دارد را نباید دست كم گرفت. بسیاری از خانواده ها مشكلات زندگی زناشویی را به دست گذر زمان می دهند كه به گفته خودشان بعدا درست می شود، بعدا با آمدن فرزند بهبود پیدا می كند، اما بی اهمیت جلوه دادن مشكلات و مسائل و موكول كردن آنها به گذشت زمان می تواند سایه مشكلات را گسترده تر كند.در جامعه امروز تعهد به زندگی برای زنان به همان شكل كه برای خیلی از زنان قدیمی تر كه دارای قداست و ارزش بود، همچنان قداست و ارزشمند است و اغلب زنان امروز به هیچ طریق حاضر نیستند كانون خانواده را رها كنند. در این شرایط بیشترین آسیب به روح و روان كودك وارد می شود و اوست كه باید این شرایط را تحمل كند.
در این اوضاع نابسامان كودك قربانی تسویه حساب های والدین می شود. كودكان طلاق اگر در ظاهر سالم بمانند و به معضلات اجتماعی از قبیل جرایم و جنایات، مواد مخدر و الكل و غیره كشیده نشوند باز شادی و سرزندگی خود را از دست می دهند و مسلما نمی توانند پدر و مادرانی بهتر از پدر و مادران خود برای فرزندانشان باشند. این كودكان در شرایط پیش آمده زندگی خود احساس تنهایی، سرخوردگی و بی پشتوانگی می كنند.


-اعتياد ، بيكاري و ترك انفاق ، نبود تجانس فرهنگي ، ناسازگاري زوج و مصرف زدگي از علل طلاق شمرده مي شود . در اين ميان اعتياد عامل مهمي در فروپاشي خانواده ها بوده است. بر خلاف انتظار آمار اعتياد در ميان متأهلان بيشتر از مجرد ها و افرادي كه همسرشان از دست داده اند ، گزارش شده است و بيكاري بيشترين جمعيت معتادان را تشكيل مي دهند . بنابراين بيكاري مي تواند سرپرست خانواده را در معرض چنين آسيبي قرار دهد ، چنانكه اختلافات خانوادگي مي توانند زمينه هاي ميل به اعتياد را در اعضاي خانواده افزايش دهند . گرچه مي توان وجود اضطرار را در پايان بخشيدن به بسياري از زوجيت ها پذيرفت و اذعان كرد كه طلاق مي تواند در مواردي پاياني بر دوران پر مخاطره از روابط تنش زا باشد . آنچه نگران كننده به نظر مي رسد اين است كه حيات خانواده گي همچون گذشته ، قداست و احترام ندارد و طلاق همچون گذشته قبيح نمي نمايد .ديگر آنكه در جامعه سنتي ، بزرگان و ريش سفيدان طائفه در حل و فصل مشكلات خانوادگي جايگاه ويژه ايي داشتند و در حد امكان با الزام ها و توصيه هاي اخلاقي دو طرف را به ادامه زندگي مشترك ترغيب مي كردند و در موارد خاص نيز طلاق را منزله چاره آخر برمي گزيدند. نبايد اين اقدام به طلاق نيز تحت نظارت افراد دلسوز و با تجربه صورت مي گرفت ، اگرچه وجود برخي نهادهاي جديد مانند نهاد مشاوره تا حدودي بعنوان جايگزين مناسبي براي مشاوره هاي سنتي قلمداد مي شود ، اما وجود اين نهاها و لزوم تقويت آنها در كنار احيا نهادهاي سنتي مشاوره مي تواند فرايند تحكيم و تقويت نهاد خانواده را رقم بزند . متاسفانه در جامعه كنوني ما ،هم ار تأثيرگذاري بزرگان كاسته شده و هم نهادهاي
مشاوره سازگار با فرهنگ و تمدن ايراني گسترش نيافته است
- اختلاط نقش ها در خانواده باعث شده بسياري از وظائف پدري و شوهري ، مادري وهمسري خانواده از احترام و قدرت عمل به خوبي از عهده ايفاي نقش طرف مقابلشان برآيند.
-گاهي تفاوت سني از 20 تا 30 سال هم زيادتر است و اين اختلاف عامل ديگر از آسيب هاي خانواده مي باشد .
-دختران و پسراني كه فقط بخاطر ثروت پدرنامزدشان ، خود را گرفتار ازدواج مي كنند و عاقبت كارشان به شكست و طلاق منجر مي شود .
كم سوادي يا بيسوادي درافزايش طلاق تأثير بسزايي دارد .
-در برخي ازخانواده ها به علت عدم شناخت زن و شوهر نسبت به اهداف و انگيزه هاي ازدواج ، بي انصافي ها ، پيش داوري ها و فريبكاري ها و عدم احساس مسئوليت و بي توجهي به اصول اخلاقي ، بنياد خانواده ، متزلزل ميشود
- هرگاه زن در روابط با خودخدا را فراموش كند و در حضور و غياب شوهرش به گونه اي برخورد كند كه خدا غايب است و برخوردها و ارزش ها و نگرش ها و باورهاي حاكم بر روابط طن و شوهرش بر اساس لذت طلبي ، مصلحت گرايي ،ماده گرايي و سود طلبي استوار باشد . دست به نزول و ربا ،احتكار ،كم فروشي و كارهاي حرام مي زند و به محض بروز
موقعيتي خاص همچون بي پولي ،ورشكستگي و تنگدستي ، بيماري و مرگ و نظاير آن از درون متلاشي مي گردد.
-گاهي اوقات پنهان كاري حقايق (مخفي كاري) و فريب دادن موجب مي شود اركان خانواده متزلزل شود . مانند آمد و شد، معاشرت با دوستان و افراد ناسالم ، درآمد و هزينه و نظاير
آن را از شوهر پنهان كند .آسيب شديدي به كانون گرم خانواده وارد مي سازد و غافل از آن روزي كه اين حقايق آشكار و منجر به تيرگي روابط بين زن و شوهر خواهد شد .
-نيازهاي همسر ، فقط به نيازهاي زناشويي ختم نمي شود . احترام و پذيرش ، نگاه مهربان به يكديگر ، در كنار هم حضور داشتن ، در فعاليت هاي مشترك شركت كردن و نظاير آن نشانه توجه به نيازهاي همسراست.
پیامبر( صلی الله علیه وآله وسلم )« لاتُؤَيِّ المَرأَةُ حَقَّ اللهِ عَزَوَجَلَّ حَتّي تُؤّدي حَقّ زَوجِها »
« اگر زني حق همسرش را ادا نكند حق خداوند را ادا نكرده است »
- در خانواده هايي كه انتطارهاي متقابل زن و شوهر مشخص نشده است ،روابط آسيب پذير است و زوجين
دقيقا نمي دانند نسبت به يكديگر چه وظائفي برعهده دارند .
-دخالت اقوام و آشنايان و والدين زن يا شوهر موجب شعله ور شدن اختلافات زن و شوهر مي گردد و در نهايت به طلاق و جدايي منجر مي شود .
- زندگي زناشويي بر پايه اشتراك بنا شده است از اين رو به كاربردن عبارت هايي از قبيل «مال من» ، «جهيزيه من» ، «مال تو» و نظاير آن پايه اشتراك را متزلزل و به تفرقه و جدايي تبديل مي نمايد . زن باید روي اين عبارت ها خط بطلان كشد و آنها را به « مال ما » ، « مسئله ما » و « مشكل ما » تبديل كند و كانون گرم زندگي را سرد و بی روح نسازد.
-گاه فرهنگ زن به لحاظ عدم تناسب يا تضاد ، سلامت خانواده را تهديد مي كند. براي مثال نا هماهنگي فرهنگي ، طبقاتي زن ( مانند فرهنگ شهري در مقابل فرهنگ روستايي ) باعث تهديد بنياد خانواده مي شود.
-عامل ديگري كه سبب آسيب زايي خانواده مي شود تنوع طلبي ، هوسراني و ازدواج مجدد زن است . زني كه به فرمان احساسات خود، با ديگري ارتباط نزديك برقرار مي‌كند و رابطه خود را با همسر قبلي سست مي‌نمايد. در اين شرايط عواملي از قبيل زيبايي و يا ثروت، علم، اخلاق طرف مقابل موجب گرايش به روابطي خارج از چارچوب خانواده يا برقراري روابط پنهاني مي‌شود كه بايد خطر كرد .
(لذت‌هاي جسماني هرچه فريبنده‌تر و دلپذيرتر باشد موقتي است و غالباً چند برابر آن خسارت مي‌بينيم) (لرد آويبوري).
از حضرت امام محمد باقر و امام جعفر صادق عليه‌السلام منقول است كه
(از براي زن به غير از يك شوهر حلال نكرده است و اگر زني كه شوهر دارد طلب شوهر ديگر كند و يا اراده نمايد در نزد خداوند زناكار است .)
- زن به سهم خود مسئول است كه از به وجود آمدن سوء تفاهم‌ها و سوء ارتباط پيشگيري كند و در اولين فرصت به حل و فصل آنها بپردازد. زيرا سوء تفاهم‌ها و سوء ارتباط به صورت
يك فرايند مخرب و پيش رونده عمل مي‌كند.
- انتقام‌گيري و بهانه‌جويي طرح مكرر دلخوري‌ها، نقاط ضعف و نارسايي‌ها ساختمان روابط زندگي را تهديد و تخريب مي‌كند. بنابراين در موقع اختلاف و خلـأ سعي كنيد همسرتان را
عفو كنيد: نقاط مثبت او را ببينيد و با ديده اغماض خرخر شوهر، عصبانيت و بداخلاقي، بدزباني، گدابودن، تميز نبودن و غيره .
- هرگاه روش زن در زندگي مشترك سلطه‌جويي و سلطه‌گري باشد و اگر بخواهد نظر خود را به اعضاي خانواده تحميل كند فضاي خانواده به يك فضاي استبدادي و نامطلوب تبديل مي‌شود. در چنين فضايي زن مرتب دستور مي‌دهد، امر و نهي مي‌كند و هنگام بروز يك رفتار نامطلوب اعضاي خانواده را تهديد مي‌كند و اجازه صحبت به ديگران نمي‌دهد . اين وضعيت سلامت خانواده را به خطر مي‌اندازد. لذا همسر بايد تلاش كند و نظام سلطه‌گري و امر و نهي كردن را از كانون زندگي دورسازد .
- تجمل‌گرايي عامل ديگري كه به زندگي آسيب مي‌رساند تجمل‌گرايي است. كسي كه داراي تجمل‌گرايي باشد هرگز به مرحله پاياني زندگي نمي‌رسد.
من حيث مجموع همسر منتظر با بصيرت و آگاهي و تحول اخلاقي مي تواند از دامن زن به اين نوع آسيب ها پرهيز نمايد وبراي ايفاي نقش يك همسر منتظر با بصيرت اخلاقي و مؤفق و توانا بايد مهارت ها و آگاهي هاي لازم را كسب نمايد از اين رو توصيه مي شود با شركت در جلسه هاي آموزشي و مطالعه كتاب هاي اخلاقي و تعليم و تربيت ، روانشناسي و جامنماعه شناسي خانواده و آيين همسرداري و برنامه هاي قرآني ، تزكيه و تذهيب ، توسل به اهل البيت عصمت و طهارت و توكل بر خداي متعال ، به دانش و مهارت خود بيافزايد و خود را براي آمدن حضرت مهيا كند چنانچه اگر موفق به زيارت حضرت شدند پيش ايشان روسفيد باشند و حضرت اورا در زمره ياران واقعي خود بداند . لذا همسر منتظر بايد فرهنگ مهدويت و ياد امام عصر ارواحناله الفداه را در محيط خانه زنده و پويا نگه دارد و درون دانشگاه انسان سازي را با نگرش مهدوي زينت بخشد و با درايت و بصيرت از آيين و فرهنگ مهدوي دفاع نمايد تا از آسيب هاي آخرالزمان محفوظ بماند و مدال همسر منتظر واقعي را از دستان مبارك ولي امرش حضرت حجه الله الاَعظم ارواحناله الفداه اخذ نمايد .
دیده ای خواهم که باشد شه شناس

تاشناسد شه رادرهر لباس
[تصویر:  -%D8%B7%D8%A7%D9%88%D9%88%D8%B3-%D8%A7%D...%D9%87.gif][align=center]
پاسخ
#2
آسیب شناسی در خانواده ها گسترده است و هر خانواده ای برای حفظ روابط خود و دوری از آسیب ها میتواند با مشاوره خانواده  در ارتباط باشد
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آخرین موضوع‌ها
طراحی قالب مهدی بلاگ
انجمن:
آخرین ارسال توسط: susan62
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
» پاسخ: 4
» بازدید: 5023
آیا دوره های شما رو آموزش...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: 11890665
۱۳۹۸/۱۱/۲۰
» پاسخ: 0
» بازدید: 28
میوه خشک کردن
انجمن:
آخرین ارسال توسط: packationmachinery
۱۳۹۸/۱۱/۰۸
» پاسخ: 0
» بازدید: 29
راه اندازی یک شغل خانگی ب...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: packationmachinery
۱۳۹۸/۱۱/۰۷
» پاسخ: 0
» بازدید: 25
تربیت کودکانمان 1
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 1
» بازدید: 1822
ریشه های اختلافات خانوادگ...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 8
» بازدید: 7306
آسیب شناسی خانواده
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 1
» بازدید: 1451
آسیب شناسی خانواده
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 1
» بازدید: 1495
تاثیر افراد بر خانواده
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 1
» بازدید: 1392
آسيب شناسي خانواده در غرب
انجمن:
آخرین ارسال توسط: parisa1140
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
» پاسخ: 2
» بازدید: 2466