امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
غیبت
#1
★.¸¸.•*´`*•.¸★★¸.•¨`*•.¸★★¸.•¨`*•.¸★★.¸¸.•*´`*•.¸★★¸.•¨`*•. *بِـــــــــ✿ــــســــــــــمِ الـــــلـــه الــــــ✿ــــرَّحمـــــنِ الــــــرَّحـــــ✿ــــــــیــــــــــــــم* ســــلام علیکم پيامبر صلى الله عليه و آله: إِذا وُقِعَ فِى الرَّجُلِ و َأَنتَ فى مَلأٍ، فَكُن لِلرَّجُلِ ناصِرا و َلِلقَومِ زاجِرا وَقَمُ عَنهُم؛ اگر در ميان جمعى بودى و از كسى غيبت شد، او را يارى كن و آن جمع را از غيبت كردن بازدار و از ميانشان برخيز و برو. (كنزالعمال، ج3، ص586، ح8028) ///چرا غيبت از بدترین گناهان است؟
غيبت از بدترین گناهان

غیبت یکی از رذایل اخلاقی است که در تعالیم اخلاقی دین مبین اسلام به شدت از آن نهی شده است و از جمله گناهانی است كه علاوه بر جنبه حق اللهی، جنبه حق الناسی هم دارد. زیرا گناه غیبت نه تنها موجب فساد در ایمان و اخلاق شخص و رسوایی او در دنیا و آخرت می گردد، بلكه مفاسد اجتماعی و بشری را هم به دنبال دارد.

مي دانيم كه سرمايه انسان در زندگي حيثيت و آبرو و شخصيت اوست و هر چيزي آن را به خطر مي اندازد، گويي جان او را به خطر انداخته است. بلكه گاه مي شود كه ترور شخصيت از ترور فیزیکی مهمتر است و اين جاست كه گناه آن از قتل سنگين تر مي شود.

در سوره حجرات آمده است: «نباید بعضی شما دیگری را غیبت کند. آیا دوست می دارد یکی از شما که گوشت برادر خود را بخورد در حالی که مرده باشد؟ البته بد می دارید آن را.»[1] در واقع غیبت در آخرت به صورت خوردن گوشت مرده غیبت شده مجسم می شود.

پیامبر (صلی الله علیه و اله و سلم) می فرمایند: «در شب معراج گروهی را در آتش دیدم در حالی که مردار می خوردند، از جبرئیل پرسیدم اینها چه کسانی هستند؟ گفت: اینها کسانی هستند که در دنیا گوشت مردم را می خوردند.»[2] یعنی غیبت مردم را می کردند.

در جای دیگری پیامبر (صلی الله علیه و اله و سلم) می فرمایند: «گناه غیبت از زنا بدتر است، زیرا زنا کننده اگر توبه کند خداوند او را می آمرزد اما غیبت کننده را نمی آمرزد مگر شخص غیبت شونده او را ببخشد.»[3]

همچنین روایت شده است که «غیبت کننده اگر توبه کند آخرین کسی است که به بهشت می رود و اگر بدون توبه بمیرد نخستین کسی است که به جهنم می رود.»[4]

حضرت صادق (علیه السلام) می فرمایند: «غیبت بر هر مسلمانی حرام است و جز این نیست که غیبت می خورد و از بین می برد حسنات را، مانند از بین بردن هیزم توسط آتش.»[5]

علاوه بر این، فقها نیز تعاریف فراوانی برای غیبت داشته اند و معیارهایی در این خصوص ارائه كرده اند، از جمله:

شیخ شهید در كتاب كشف الریبه ملاک غیبت را اینگونه معنا كرده است كه: "هرگاه كسی در غیاب دیگری سخنی نسبت به او بگوید كه عرفاً و در نزد مردم نقص و عیب به حساب می آید و قصد وی از این كار سرزنش و یا برملا كردن نقص او باشد، مرتكب غیبت شده است."

شیخ انصاری می فرماید: هدف از (خوردن غیبت، حسنات را) این است که غیبت کارهای خیری را که انسان به جا آورده همه را باطل می سازد یعنی حسناتش در نامه عمل کسی که غیبتش را کرده ثبت می شود.

از آنجایی که هیچ یک از ما دوست نداریم حسناتمان برای دیگری نوشته شود و هیچ کداممان حتی تصور خوردن گوشت مردار انسان را هم نمی توانیم بکنیم پس بهتر است قدری بیشتر مراقب زبانمان باشیم.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پی نوشت:

[1] سوره حجرات، آیه 12

[2] مستدرک الوسائل، کتاب حج، باب132

[3] وسایل الشیعه، ج8 ، ص598 ،حدیث9

[4] مکاسب محرمه، باب الغیبة، به نقل از گناهان کبیره دستغیب

[5] اصول کافی؛ مصباح الشرایع؛ مکاسب محرمه باب الغیبة؛ به نقل از گناهان کبیره دستغیب
پاسخ


پیام‌های داخل این موضوع
غیبت - توسط sale63 - ۱۳۹۳/۰۵/۳۰، ۰۴:۲۷ ق.ظ

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آخرین موضوع‌ها
اولین بانوی منتظر
انجمن:
آخرین ارسال توسط: 2003174389
۱۴۰۰/۰۵/۰۱
» پاسخ: 1
» بازدید: 1125
امام خامنه ای و ازدواج
انجمن:
آخرین ارسال توسط: khonehman
۱۴۰۰/۰۳/۲۰
» پاسخ: 3
» بازدید: 2537
اشعار زيباي سيد حميد رضا ...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: nargesesabz
۱۴۰۰/۰۳/۰۲
» پاسخ: 8
» بازدید: 37873
لطایف و ظرایف
انجمن:
آخرین ارسال توسط: nargesesabz
۱۴۰۰/۰۳/۰۲
» پاسخ: 22
» بازدید: 24441
ذکرهای شگفت عارفان
انجمن:
آخرین ارسال توسط: melika133
۱۴۰۰/۰۲/۳۰
» پاسخ: 30
» بازدید: 37338
یک روز خانواده مهدوی باید...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: melika133
۱۴۰۰/۰۲/۳۰
» پاسخ: 62
» بازدید: 79348
هشتم شوال سند مظلومیت شیع...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: melika133
۱۴۰۰/۰۲/۳۰
» پاسخ: 8
» بازدید: 10306
تلنگر اخلاقی
انجمن:
آخرین ارسال توسط: karbala133
۱۴۰۰/۰۲/۲۸
» پاسخ: 52
» بازدید: 62487
چند توصیه از حضرت آیت الل...
انجمن:
آخرین ارسال توسط: karbala133
۱۴۰۰/۰۲/۲۸
» پاسخ: 3
» بازدید: 4673
عدم دریافت کد امنیتی
انجمن:
آخرین ارسال توسط: rotapakhsh
۱۳۹۹/۱۰/۰۶
» پاسخ: 1
» بازدید: 2792